Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


PhDr. Helena Šuranská minulý týden zahájila první výstavu svých obrazů. Při této příležitosti jsme se jí zeptali na několik otázek.

Jak jste se k malování dostala?
V patnácti jsem chodila do výtvarky k profesoru Kubíčkovi. U něj jsem se setkala s Mirkem Malinou, který dnes vede obor malby na UMPRUM. Rodiče mi nedovolili jít studovat UMPRUM a já se na protest přestala malování věnovat, pouze jsem na Gymnáziu UH vedla výtvarnou stránku časopisu GYM. Ale vždycky jsem si říkala, že až jednou budu mít čas, že se k tomu vrátím. Umění jsem se věnovala jen pasivně a malovala jsem akorát perníčky na Vánoce. Ten čas najednou asi před rokema půl nastal, měla jsem nečekaně čas a opět jsem se setkala s Mirkem, který mi nabídnul chodit k němu do kurzu. Tam mě zase chytlo malování, i když jsem tam byla asi jen čtyřikrát. Poté, co mě Mirek seznámil s technikou horkého vosku, mi došlo, že to je přesně ta technika, která by mě bavila. Zásobila jsem se lesklými papíry a vosky a do výtvarky už jsem nešla, protože jsem stále malovala a malovala. Teď už zase toho času tolik nemám, ale malování už mě nepustilo.

Z čeho čerpáte inspiraci, co se ve Vaší tvorbě nejvíce promítá?
Spoléhám na své vnitřní informace, kterými jsou mé pocity, intuice a představivost. Často v sobě cítím přetlak pocitů, které se tak nějak automaticky přetavují do barev a tvarů. Sama se dívám raději na abstraktní malby jiných autorů, protože mi dávají prostor k dalším výkladům, nesvazují mou fantazii a i moje vlastní malování je živelným projevem, vycházející z vlastního podvědomí. Mám ráda i zkratku, minimalismus a myslím, že i to se odráží v mých obrázcích.

Jakým způsobem vznikají obrazy?
Snažím se naslouchat sama sobě, poznám už, kdy se mi bude dařit. Už taky vím, že nemá cenu si sedat k malování jen proto, že mám zrovna čas. Musí být provázen i správným rozpoložením. Posledních pár měsíců už nemaluji tak často, ale občas se stane, že cítím velký neklid, pokud už příliš dlouho nemohu malovat. Když už se do malování pustím, těžko se odtrhuji a nebýt ranního vstávání, malovala bych klidně celou noc.

V čem je technika malby horkým voskem specifická?
Technika malby horkým voskem mě nadchla na první pohled i dotek pro svou jednoduchost a efektnost. Jsem velmi netrpělivý člověk a s touto technikou se dá pracovat poměrně rychle a navíc není náročná na prostor.

Jací jsou vaši oblíbení autoři?
Celoživotně navštěvuji galerie v každém městě u nás i ve světě. Mám ráda tematické výstavy v Albertině ve Vídni, ale líbila se mi v poslední době i výstava Vaculkových, kteří se přátelili s mými rodiči, v Galerii Slováckého muzea. Líbí se mi tvorba Mirka Maliny, Jiřího Salajky, Borise Jirků a mnoha a mnoha dalších, hlavně abstraktních malířů.

Kde může člověk vidět vaše obrazy?
Moje obrázky je možné vidět tzv. Galerii „K“, což je naše kuchyň ve Starém Městě, kde mám svůj kout. Vzhledem k tomu, že přestáváme mít doma dostatek zdí, ráda bych expandovala i do dalších místností. No a první skutečnou výstavu mám v Uh. Brodě od 2. 3. do 22. 4. Probíhá ve foyer Domu kultury

PP
Obrazy Heleny Šuranské, prozatím k vidění pouze v Galerii „K“, budou již brzy přístupné veřejnosti v uherskobrodském Domě Kultury. Foto: ilustrativní

Obrazy Heleny Šuranské, prozatím k vidění pouze v Galerii „K“, budou již brzy přístupné veřejnosti v uherskobrodském Domě Kultury. Foto: ilustrativní

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb