imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

V neděli 21. září se opět po delší době zaplnil stadion na Širůchu. Fotbalový klub Jiskra Staré Město uspořádal oslavy 100 let kopané ve Starém Městě. Fotbal vždy patřil v našem městě mezi nejpopulárnější sporty. Již v roce 1914 se rozhodli členové tehdejšího kroužku „Horymír“, že založí odbor kopané. K těmto členům se přidali i studenti ze Starého Města a společně začali hrát kopanou bez pravidel a hracích řádů. V publikaci 70 let tělovýchovy ve Starém Městě, která byla vydána před 30 lety, se dočteme, že mezi zakladatele tehdejší kopané patřili dr. Rutte, Antonín Němeček, bratři Šindlerové, Schobertovi, Rosůlkovi, Šupalovi, Josef Blažek, Arnošt Večeřa, Karel Talák, Stanislav Bartoněk a jako hosté z Uherského Hradiště profesor Hlavička, dr. Janík, dr. Procházka a řada dalších. Tvořily se uliční jedenáctky a v obci bylo využíváno všech větších prostranství pro meziuliční zápasy. Vznikly jedenáctky jako „Kostelík“, „Trávník“, „Prčov“, „Nový svět“, „Klebetov“ a „Záluží.“. Z těchto jedenáctek byli vybíráni nejlepší hráči, kteří vytvořili první mužstvo a mužstvo záložní. Po první světové válce se pak vytvořily fotbalové kroužky nazvané „Meteor“, „Viktoria“, „Sportovní klub “ a „Rudá hvězda.“

Ale vraťme se k oslavám 100 let fotbalu. Od 13 hodin byl na programu dětský den. Rodiče s dětmi využili pěkného počasí a navštívili četné atrakce, skákací hrad a absolvovali i několik připravených soutěží. Ženy a děti měly vstup na oslavy zdarma, muži zaplatili symbolickou dvacetikorunu.

Od 13:30 hodin bylo sehráno utkání internacionálů Jiskra/Synot Staré Město – Sparta Praha. Nominováni byli tito hráči: Petr Drobisz, Veliče Šumulikoski, Miroslav Hlahůlek, Zdeněk Machálek, Ivan Hašek, Miroslav Baranek, Michal Horňák, Libor Soldán, Ladislav Jegla, Lubomír Jegla, Daniel Zítka, František Straka, Zdeněk Caudr, Josef Pešice, Pavel Němčický, Miroslav Ondrůšek, Vladimír Táborský, Josef Němec, Vratislav Lokvenc, Tomáš Polách, Jan Trousil, Vladimír Malár, Jiří Novotný, Michal Horňák, Marek Trval, Martin Frýdek, Libor Sionko, Václav Mašek, František Chovanec, Josef Vojta, Rostislav Antl, Jiří Kraml, Jiří Kowalík, Libor Bůžek, Miloslav Penner, Antonín Voráč, František Komňacký a další. Pro zaneprázdnění sice někteří fotbalisté Sparty na Širůch nepřijeli, ale nahradili je jiní internacionálové.

Slavnostní výkop provedl fotbalista uplynulého století ve Starém Městě Stanislav Bruckner společně s Ivem Valentou. Utkání internacionálové Jiskra/Synot Staré Město – Sparta Praha se hrálo na 2 x 35 minut a mělo nečekaně vyrovnaný průběh. Z vítězství se nakonec radovala Sparta Praha, která vyhrála 2:1. Za Spartu se dvakrát trefil mezi tyče Libor Sionko, za Jiskru skóroval Činčala.

Po zápase jsme s několika fandy staroměstského fotbalu zavzpomínali na historický úspěch fotbalistů FC Synot, kteří 22. 11. 2000 porazili Spartu na Širůchu 2:1. A všechny branky padly až v samém závěru utkání. Fotbalový mistr České republiky se nejprve sám srazil do kolen vlastní brankou Jiřího Novotného v 81. minutě, v 88. minutě zvýšil na 2:0 kanonýr Malár a v poslední minutě zápasu na 2:1 korigoval pražský Jarošík. Utkání řídil rozhodčí Puček, před beznadějně vyprodaným stadionem. Zápas sledovalo rekordních 6.111 diváků. Vstup FC Synot do první ligy byl v roce 2000 vskutku impozantní. Na Širůchu fotbalisté vyhráli pět zápasů, třikrát remizovali. Tvrz na Širůchu byla na Širůchu nepokořena od roku 1998, kdy naposledy ve Starém Městě zvítězili fotbalisté Lázní Bohdaneč.

Po skončení utkání Jiskra/Synot – Sparta Praha následovalo ocenění 22 významných hráčů funkcionářů kopané ve Starém Městě. Mezi oceněnými byli například trenér František Komňacký, Bohumil Bednařík, Štefan Sivák, Igor Štefanko, ale také Miroslav Valenta senior a Jaroslav Suchánek in memoriam. Ocenění a věcné ceny předali starosta Josef Bazala, místostarosta Radoslav Malina a předseda klubu TJ Jiskra Pavel Vlček.

Od 15:30 hodin bylo sehráno mistrovské utkání 1. B třídy, kde Jiskra Staré Město nastoupila proti Ořechovu. V prvním poločase se hrálo vyrovnané utkání, ale nepadl žádný gól. Teprve v druhé půli utkání se Jiskra osmělila. Následovaly góly Karla Doseděla, Zelinky a Pavla Vlčka, které zajistily výhru Jiskry 3:0. Po sedmi kolech byla Jiskra se ziskem 15 bodů na třetím místě tabulky za prvním Zlechovem (19 bodů) a druhým Vlčnovem (18 bodů).

Organizátoři oslav 100 let kopané ve Starém Městě zaslouží poděkování za zajímavou a pečlivě připravenou sportovní akci.

Milan Kubíček
Fotbalisté TJ Jiskra/Synot Staré Město před začátkem utkání. Foto: Milan Kubíček

Diváci zaplnili tribunu na Širůchu. Foto: Milan Kubíček

Tomáš Polách přebírá míč a útočí na branku Sparty. Foto: MK

Ocenění bývalým fotbalistům a funkcionářům předali (na snímku zleva) místostarosta Radoslav Malina, starosta Josef Bazala a předseda TJ Jiskra Pavel Vlček. Foto: MK

Fotbalisté Sparty Praha a TJ Jiskra/Synot Staré Město na společné fotografii s oceněnými fotbalisty a funkcionáři. Foto: Milan Kubíček

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.