Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Také máte doma dospívajícího psa, který se rád rve s ostatními a nic na něj neplatí? Jak si soužití s takovým ničemou zlepšit?
Musíme si uvědomit, že chyba není v psovi. Pes nám nedělá žádné naschvály, nechce nás naštvat, jen využívá každé situace ve svůj prospěch. Honit se za jiným psem a pak se porvat, skákat na lidi, až mávají rukama a křičí, pronásledovat cyklistu, řvát za plotem, nebo pádit po stopě v lese, to jsou pro psa úžasné adrenalinové zážitky, odměna, kterou si rád dopřeje. Jsou zábavné a pes si při nich hezky vybije přemíru energie. Co místo nich nabízí páníček? Pomalou procházku každý den stejnou, zákazy a napomínání. Fuj, nesmíš, místo, k noze, komu by se to líbilo? Omezovací a nepochopitelné povely, cukání za obojek, táhnutí na vodítku, občas i něco drsnějšího. Je snad jasné, čemu dá pes přednost a čemu se raději vyhne.

Pes nebude poslouchat toho, koho nerespektuje. Pokud jsme se vlastním chováním dostali v hierarchii na nižší pozici, marně si na neposlušnost psa stěžujeme. Psovi tato situace, kdy sám rozhoduje, co bude a nebude dělat, vyhovuje a jen nerad ji bude měnit ve svůj neprospěch. Je na nás, jak změníme stávající pravidla, jak budeme aktivní, rozhodní, trpěliví, pozorní a důslední. Nepomáhá vztek ani bití, tak se chová jen slabý a nezralý jedinec, ne vůdce smečky.

To byl jen kus teorie, ale co změnit konkrétně? Začněte dodržovat slogan „Nic není zadarmo“. Příklad – nudící se pes hrabe tlapou do prázdné misky na krmení, dělá rámus, případně ji roztomile nosí za páníčkem. Ten svého psa miluje, ihned mu něco dá, aby neměl pejsánek hlad. Pes dal páníčkovi povel – dej mi potravu a páníček ho splnil. Pes velí, páníček poslouchá. Druhý příklad. Pes se rozvalí před paničkou na záda s upřeným pohledem a jeho oči říkají – hlaď mě. A panička ochotně drbe pejska na bříšku a ještě mu podstrkuje pamlsek. Pes velí, panička poslouchá.

Jak by to mělo vypadat? Miska na krmení se objevuje jen v čase krmení. Páníček ji naplní, nese na místo, kde se pes krmí. Zde počká, až se pes uklidní, posadí a teprve na dovolení páníčka si může potravu vzít. Páníček rozhoduje, kdy a jestli vůbec se pes nasytí, pes rád poslechne (pokud se uklidnit nechce, misku nedostane). Prázdnou misku páníček schová až do příštího krmení.

Psa vynucujícího si hlazení a mazlení ignorujeme. Pomuchlujeme se s ním, až my budeme chtít, až si ho k sobě zavoláme a necháme ho vykonat nějaký povel, např. sedni. Je třeba si pamatovat – nic není zadarmo a my rozhodujeme, co se bude dělat.

HM
Jezevčík je pes, který se nerad nechá ovládat. Povely důsledně vyhodnocuje a plní jen ty, které uzná za vhodné a jsou pro něj výhodné. A když se zasekne, nekoupíte si jeho poslušnost ani náhrdelníkem ze špekáčků. Ilustrační foto: Milan Kubíček

Jezevčík je pes, který se nerad nechá ovládat. Povely důsledně vyhodnocuje a plní jen ty, které uzná za vhodné a jsou pro něj výhodné. A když se zasekne, nekoupíte si jeho poslušnost ani náhrdelníkem ze špekáčků. Ilustrační foto: Milan Kubíček

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb