Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 1.9.2019 14.00Den města
  • 1.9.2019 17.00Velkomoravský koncert
  • 7.9.2019Slovácké slavnosti vína
  • 28.9.2019Michalské slavnosti – Hody s právem
  • 5.10.2019Staroměstský Den vína
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Jen deset vzorků pálenek chybělo letos organizátorům z řad Spolku přátel slivovice ve Starém Městě (SPS Staré Město) k tomu, aby byla dosažena meta 900 vzorků na 19. staroměstském koštu slivovice.
Celkem čtyřiačtyřicet degustačních komisí, které byly většinou tříčlenné, jen několik málo jich bylo dvoučlenných, ochutnalo postupně všechny předložené pálenky. Degustace byla již tradičně dvoukolová a uskutečnila se v pátek, čtrnáct dnů před samotným koštem.
Ze všech pálenek byly vybrány vzorky s nejvyšším počtem bodů do finálového ohodnocení, takzvané superkomise, která byla kvůli objektivitě složena ze sedmi členů z okolních obcí. Ti nakonec vybrali jako nejlepší slivovici pálenku z durancií z roku 2018 pana Jindřicha Peňáse z Nedakonic. O tom, že se jednalo o kvalitní pálenku svědčí i fakt, že stejný vzorek vyhrál i košt, který se uskutečnil o týden dřív v Kostelanech nad Moravou. Celkem vybírali degustátoři mezi 538 vzorky z modrého ovoce.
Nejlepší meruňkou byla zvolena rovněž pálenka z roku 2018 pana Hasoně z Uherského Brodu. Ten uspěl v konkurenci mezi 71 vzorky. V dalších kategoriích zvítězila hruška 2016 pana Radima Konečného z Kelčan, jablko 2018 pana Petra Štefky ze Starého Města a v ostatních pálenkách mirabelka 2018 Romana Bureše také ze Starého Města.
Samotný košt se letos uskutečnil v sobotu 2. března 2019 od 16 hodin v prostorách Společenského a kulturního centra ve Starém Městě. Již od třetí hodiny vyčkávali před dveřmi první návštěvníci, aby jim neunikla ochutnávka šampionů koštu. Ta totiž bývá tradičně vyprodána jen pár minut po otevření koštu.
O půl sedmé se přistoupilo k ocenění vítězů a předání cen za nejlepší vzorky 19. koštu slivovice. Toho se ujal starosta Starého Města Josef Bazala a místostarosta Martin Zábranský společně se zástupci SPS Staré Město. Někteří ocenění bohužel nemohli být na samotném koštu přítomni, proto jim budou diplomy a ocenění předány dodatečně.
Staroměstský košt má také svoji specifickou kategorii, a tou je soutěž o bílou hůl. Touto cenou je odměněn vzorek, který získal od degustátorů nejmenší počet bodů. Její ocenění předal Petr Hájek, který s nápadem na toto ocenění přišel před více než 15 lety. Letošním držitelem bílé hole se stal člen pořádajícího spolku pan Vladimír Košík za svůj vzorek hrušky 2018. Ten podle degustátorů získal jen 30 bodů z celkového počtu 60 bodů.
Poté již pokračovala zábava v obou sálech bývalé sokolovny. V hlavním divadelním sále hrála country kapela Jižané, menší sportovní sál patřil beatové kapele VSP.

Aleš Korvas
Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb