Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 2.3.2019Košt slivovice
  • 6.3.2019Výtvarná soutěž
  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Sobota 16. února 2019

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Upozornění

Vážení spoluobčané,
z důvodu poškození hlavní řídící jednotky světelné signalizace křižovatky u radnice bude světelná signalizace dočasně mimo provoz. Oprava proběhne nejpozději do 20.02.2019.


Děkujeme za pochopení.


Když jsem si prohlížel první fotky kudlanky nábožné (Mantis religiosa), pořízené mezi muškáty na balkonu našeho úřadu, ihned jsem pochopil, kde se inspiroval autor “Vetřelce“ při ztvárnění jeho respekt nahánějícího vzhledu. V blízkosti tohoto predátora si žádný drobný živočich není jistý životem. Kudlanka je druhem obývajícím hlavně suché a teplé stepní či lesostepní lokality. V České republice je kudlanka nábožná jediným zástupcem řádu kudlanek (Mantodea). Kudlanka nábožná patří do řádu kudlanek (Mantiodea), čeledi kudlankovitých (Mantidae) a rodu kudlanek (Mantis). U nás se vyskytuje především na jižní Moravě v Podyjí a na teplých lokalitách v okolí Moravské Sahary nebo na lesostepích pahorkatin Bílých Karpat a Chřibů. Před 15 lety ovšem byla poměrně vzácným druhem. Celkem běžná je v celé palearktické oblasti od jižní Evropy až po centrální a jižní Rusko. Objevuje se i v severní Africe a dopravou prý byla zavlečena i do Severní Ameriky. Mnohem hojnější než v Česku je kudlanka na sousedním Slovensku, kde se s ní můžete setkat od Malých Karpat až po Vihorlat. Na Zemi žije asi 1700 druhů kudlanek, které osídlily kromě Austrálie a nejchladnějších oblastí prakticky celý svět.
Vertikální rozšíření kudlanky u nás zasahuje do výšek kolem 750 metrů nad mořem. Je ovšem otázkou, zda díky tomu, že pro svoji nenápadnost uniká pozornosti pozorovatelů, je toto tvrzení pravdivá.
Velikost samice kudlanky nábožné činí 55 – 80 mm. Sameček je výrazně menší (35 – 50 mm) a ani největší jedinci nedosahují obvyklé velikosti samičky. Významným znakem pohlavního dimorfismu je i počet článků zadečku, kterých má sameček šest a samička osm a taky samečkova delší tykadla.
Pro kudlanku je typická trojúhelníkovitá hlava s velkýma složenýma, po stranách posazenýma očima, které umožňují prostorové vidění a tím samozřejmě činí z kudlanky zdatného a úspěšného lovce. Snad nejcharakterističtějším znakem kudlanek je přeměněný přední pár končetin, jenž je uzpůsoben k lovu. Zbývající páry končetin kudlanky jsou již kráčivé. První hrudní článek je, pravděpodobně opět jako výsledek dokonalé adaptace pro lov kořisti, nápadně prodloužen. Při pohledu na kudlanku tato vypadá, jako by se modlila (viz fotky). Ne nadarmo její slovenské jméno zní “modlivka nábožná“. Její přední lapavé nohy, biologové jim také říkají loupeživé, jsou účelně přeměněny k lovu. Svou kořist loví tak, že nohy hbitě vystřelí dopředu a následně jimi kořist sevře. Tyto končetiny jsou opravdu vražednou zbraní fungující jako čepel a ozubená střenka zavíracího nože. Lapená kořist je bleskově sevřena mezi ozubenou holení a chodidlem. Z tohoto smrtícího sevření není úniku a dle toho, co jsem měl možnost vidět, je kořist zaživa pomalu pojídána tak, že z ní zůstanou jenom ty nejtvrdší zbytky těla a křídla. Kudlanky nábožné jsou mistři v umění maskování. Strnule dokáží číhat na svou kořist dlouhé hodiny. Kořistí je obvykle hmyz poletující kolem “loveckého stanoviště“ kudlanky. V případě mých zážitků z období od druhé poloviny září do poloviny října byly těmito stanovišti kontejnery s kvetoucími rostlinami (převážně muškáty). Zodpovědně mohu prohlásit, že moje opakující se setkání s kudlankami se odehrávala vždy tam, kde bujně kvetly rostliny, na které hojně létal hmyz. Toto tvrzení ale vyvrací teorii o tom, že kudlanky jsou špatnými letci i přesto, že mají dva páry křídel. Dle mého názoru kudlanky na tato stanoviště uvnitř města musely aktivně přiletět a samozřejmě si je i vyhledat. Jinak si logicky nemohu zdůvodnit, proč byly vidět vždy tam, kde něco kvetlo a následně tam, kde létal jiný hmyz.
Kudlanka nábožná během svého života projde několika vývojovými stádii, oddělenými svlékáním. To se v průměru děje 5 – 6× za její život. Známým fenoménem je kanibalismus kudlanek, kdy samička sežere samečka. Uvedené se děje v dobách nedostatku potravy a bylo prokázané, že smrt samečka v průběhu kopulace nemusí být důvodem pro neoplození samičky.
Od srpna do října samičky kladou vajíčka do tzv. ooték. Ootéka je vlastně pěnový kokon připevněný ke stéblu trávy či k větvičkám křoví či stromů nebo ke kamenům. Jedna samička naklade obvykle 200- 300 vajíček z nichž se na jaře vylíhnou nymfy. Ty dospívají koncem léta. U kudlanek je známé tak zvané parthenogenetické rozmnožování z neoplodněných vajíček jehož výsledkem je vylíhnutí pouze samiček.
Vývoj jedince kudlanky nábožné prochází nedokonalou proměnou ve které neexistuje stádium kukly a dospělec se vyvíjí přímo z nymfy. Nymfa je velmi podobná dospělci, chybí jí jenom pohlavní orgány a křídla, které se objeví až v dospělosti po posledním svlečení.
Letošní podzimní výskyt tohoto překrásného a pověstmi opředeného živočicha v bezprostřední blízkosti lidských sídel mě jenom přesvědčil o tom, že příroda a lidé jeden celek jsou a že mohou vedle sebe existovat. Příroda je ovšem křehká a potřebuje, abychom ji respektovali a dali jí prostor. U některého druhu menší u jiného větší. Svoje místo v něm si už najde sama. Tak jako ta kudlanka v květináčích na úřadu ve Staré Městě.

Květoslav Fryšták

Foto: Květoslav Fryšták

Foto: Květoslav Fryšták


Foto: Květoslav Fryšták

Foto: Květoslav Fryšták

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb