Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 4.12.2020Setkání spolků - ZRUŠENO
  • 5.12.2020Rozsvícení Vánočního stromu + Mikuláš - ZRUŠENO
  • 6.12.2020Vánoční jarmark - ZRUŠENO
  • 13.12.2020Vánoční zpívání - ZRUŠENO
  • 23.1.2021Ples města Staré Město
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

„Připravila jsem pro všechny zájemce výstavku vzorků 85 bylin, dřevin, nerostů i části živočichů, plazů a hmyzu, které se používají v Číně jako léčiva. Výstava je volně přístupná každý den od 7:00 do 15:30 hod. na panelu ve 2. patře v budově Obzoru ve Staré Tenici v Uherském Hradišti,“ napsala nám Libuše Holznerová ze Starého Města.
„Čínská medicína bývá označována jako alternativní, což je naprosto mylný výklad. Čínská medicína je východní medicínou se vším všudy. Obor sám o sobě. Má chirurgii, internu i svoji fytoterapii. Číňané se vždycky smějí nám, dlouhým bílým nosům, že klasická medicína je ta jejich, protože už je tady kolem 4000 let, kdežto západní maximálně 150. A my už ji nazýváme klasickou!
Čínská medicína je o tom, jak si jedna civilizace snažila poradit se zdravím a nemocí. Je hodně stará a její výhodou je, že se už od 6. století vyučuje vysokoškolsky. V té době Slované v Karpatské kotlině ještě neuměli psát a oni už přemýšleli, jak nejlépe zvládnout první den chřipky! A s objevením gramotnosti začali všechny poznatky sepisovat a ukládat pod záštitou císaře, který si chtěl uchovat všechny klenoty své říše. Tak vznikla první vysoká škola. Při studiu potom měli dvě obrovské výhody – hodně času a velký vzorek lidí. Čínskou medicínu si většina lidí spojuje s akupunkturou, ale ta tvoří jen pět procent čínské medicíny, navíc je bolestivá a její účinky nejsou dlouhodobé. Dalších pět až deset procent představuje psychoterapie a dietetika, cvičení Qi gong a Tai-ji deset procent a hlavní část, sedmdesát procent, jsou Yao – bylinky. Celý princip spočívá v tom, že jejich prostřednictvím lze organismu dodat energii přesně tam, kde je potřeba. Pomocí bylinných preparátů se pomalu, ale jistě buduje určitý harmonický stav.
Když Číňané popisují působení směsi, řeknou, že Císařem je ta a ta bylina, protože dělá přesně to, co člověk potřebuje. Aby ji strávil, musí mu pomáhat bylina Ministr, který podporuje trávení a posílá ji tam, kde má působit. Protože člověk většinou trpí ještě dalšími potížemi, je ve směsi Asistent a pak Poslíček, který spojuje účinky různých bylin dohromady. U nás je fytoterapie značně zjednodušená. Tato rostlinka je na játra, ta na ledviny a tečka! Ale kde jsou její další účinky a problémy okolo? Součástí čínské medicíny je i dietetika, stručně řečeno – jídlo. Číňané tvrdí, že lék je koncentrované jídlo zacílené určitým způsobem. Pro oboje mají stejný název – Yao. Mezi jídlem a lékem je velice tenká hranice, protože všechno je na něco dobré. Proto jedí třeba paznehty ze slepice nebo hřebínek z kohouta. Konkrétně paznehty jsou vhodné pro výživu chrupavky, tedy proti artróze. My jíme různé gely ochucené třeba jahodami, je to tedy totéž, jenže v Číně to mají v té přírodní formě,“ sdělila paní Libuše Holznerová. Určitě se přijďte na výstavku do Staré Tenice podívat.

Milan Kubíček
Číňané se vždycky smějí nám, dlouhým bílým nosům, že klasická medicína je ta jejich, protože už je tady kolem 4000 let, kdežto západní maximálně 150. A my už ji nazýváme klasickou! Ilustrační foto: LH

Číňané se vždycky smějí nám, dlouhým bílým nosům, že klasická medicína je ta jejich, protože už je tady kolem 4000 let, kdežto západní maximálně 150. A my už ji nazýváme klasickou! Ilustrační foto: LH

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb