Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 26.1.2019 19.30Ples města Staré Město
  • 2.3.2019Košt slivovice
  • 6.3.2019Výtvarná soutěž
  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Pátek 18. ledna 2019

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Na dva týdny se Staré Město stalo domovem pro šestnáctiletou německou studentku z partnerského města Tönisvorst. V rámci výměnného programu EPIS Lingua měla na výběr ze dvou měst, která by chtěla navštívit. Pro ni byla volba Starého Města zajímavější než Londýn. Celou dobu komunikuje pouze v angličtině.

Jak ses ocitla z německého Tönisvorstu ve Starém Městě?
V rámci výměnného programu s partnerskými městy jsem měla na výběr, jestli chci jet do Londýna nebo do Starého Města. Protože znám ale studentku ze Starého Města, která byla na výměnném pobytu u nás v Tönisvorstu, dala jsem přednost Vašemu městu.

Jaká je tvá náplň pobytu tady u nás a kde vlastně během pobytu bydlíš?
Trochu pracuji na radnici, kde si připravuji prezentace. Zbytek času trávím ve škole, kde dětem pouštím prezentaci o Tönisvorstu, představuji naše město, vykládám si s nimi a odpovídám na jejich otázky. Bydlím u rodiny mé kamarádky, kterou jsem poznala při její výměně v Tönisvorstu.

Jak se ti Staré Město líbí? Naplnilo tvé očekávání?
Opravdu to tady mám moc ráda. Je to na jednu stranu velmi podobné Německu, na druhou ale také hodně odlišné. Je to zajímavá zkušenost být ve městě, kde nemluvím jejich jazykem a musím komunikovat pouze v angličtině bez ohledu na to, co se děje a že mě občas ne zrovna všichni rozumí. Musím se taky trochu naučit česky a to mám právě ráda. Moc ráda se učím nové věci a řeči, poznávám nová místa, cestuji. Jsem moc ráda, že jsem tady u vás.

Přijde ti občas složité, že ne všichni mluví německy nebo anglicky, obzvlášť když něco potřebuješ zařídit?
Někdy je to trochu zvláštní, například v autobuse, ale rodina, u které bydlím, mně pomohla s tím, co mám říct, pokud bych někam potřebovala jet. Většinou se nějak domluvím, i když ten druhý člověk zrovna anglicky nemluví. A když už nevím jak dál, tak jen rozhodím rukama a pokrčím rameny a oni pochopí, že už asi fakt nevím jak to vyjádřit. Ale vždycky to nějak vyřeším.

Už jsi v našem městě skoro dva týdny. Co se Ti zatím líbilo na Starém Městě nejvíc?
Nejvíc asi výhled z kostelní věže. Když jsem na vyhlídku šla, bylo krásné počasí a ten výhled byl opravdu úžasný. Chtěla jsem se ještě podívat do Kovozoo, ale zatím mně na to nevyšel čas.

Být v šestnácti letech v naprosto cizím městě, kde nikdo nemluví tvým rodným jazykem, musí být určitě náročné. Jak zvládáš odloučení od rodiny?
Po rodině se mi samozřejmě stýská každý den, ale nemůžu říct, že bych se cítila nějak osamělá, to vůbec ne. Rodina, u které bydlím, se o mě opravdu stará ukázkově a moc jim za to děkuji. S rodinou jsme v kontaktu přes různé internetové aplikace každý den, takže se to dá vydržet.

Tvoje angličtina je téměř perfektní. Kde ses naučila tak dobře anglicky?
Anglicky se učím asi od osmi let, kdy jsme ji začali mít ve škole. Ze začátku jsem v ní byla opravdu špatná, ale postupem času jsem začala více poslouchat anglické písničky, dívat se na filmy v angličtině a nějak se to postupně začalo zlepšovat.

Co bys doporučila našim dětem, aby se naučily anglicky?
Aby se snažily přijít do kontaktu s angličtinou, kde to jen jde. Poslouchejte angličtinu jak je to jen možné, i když jí ze začátku nebudete rozumět. Sledujte filmy v angličtině. Časem totiž začnete skládat věty dohromady velmi jednoduše, protože je budete mít někde hluboko v paměti.

Ve čtvrtek se budeš vracet domů, tak ti přejeme do budoucna hodně štěstí a šťastnou cestu. Díky za rozhovor.

Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb