Novinky

Rubriky

Kalendář akcí

  • 2.6.2018Zahrada Moravy + Staroměstský den dětí
  • 24.6.2018Hurá prázdniny
  • 25.8.2018Středověké odpoledne
  • 2.9.2018Velkomoravský koncert
  • 8.9.2018Slovácké slavnosti vína
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Projekty z IROP

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Neděle 27. května 2018

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Fašankové veselí probíhá v těchto dnech ve většině obcí, ale i měst na Slovácku. Výjimkou není ani Staré Město, kde vyšlo fašankové odpolednena neděli 26. února 2017. Především členové folklorních spolků a kapel se zúčastní obchůzky po Starém Městě, kdy za přihlížení zvědavé veřejnosti zpívají a tancují převlečeni v maskách. Sraz letos měli folkloristi v prostorách Jezuitského sklepa, odkud pak téměř čtyřicetičlenný průvod vyrazil na návštěvu ke starostovi Josefu Bazalovi. „Tam je již tradičně první zastávka, během které musí proběhnout nezbytné holení starosty v našem legendárním pojízdném křesle,“ uvedl jeden z hlavních protagonistů staroměstského folkloru, Erik Feldvabel. Pro všechny medvědy, hajné, vyvinuté zdravotní sestřičky, hasiče, ale i kominíky a Krakonoše a mnoho dalších členů průvodu je na každé zastávce připraveno pohoštění v podobě klobásek, domácích koblihů a milostí. To je potřeba zapít štamprlí slivovice nebo skleničkou vína, domácí napíchne chase na šavli kus špeku a celý průvod pokračuje do další destinace. „Je skvělé a myslím si, že i velmi důležité, že se v dnešní uspěchané době nezapomíná na udržení zdejších tradic, ke kterým fašank neodmyslitelně patří,“ řekl pochvalně již oholený starosta Josef Bazala.
Svůj vlastní fašank mají i dětští představitelé z Dolinečky. Stejně jako dospělí obcházejí Staré Město, jen s výjimkou nalévání alkoholu. I v jejich průvodu byly k vidění parádní masky a převleky. Staroměstskou část vedla již tradičně Kateřina Vránová, jedna z vedoucích Dolinečky.
Po obchůzce zakončil průvod fašankové odpoledne opět v Jezuitském sklepě, kde bylo připraveno tradiční pochovávání basy. Při smuteční řeči, kterou četl za faráře převlečený primáš cimbálové muziky Bálešáci, Tomáš Vavřík, neunikl jízlivé poznámce téměř nikdo, především z řad členů souboru a představitelů města. I letošní pochovávání basy uzavřelo veselé odpoledne plné tradic.

Aleš Korvas
Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Více fotografií

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb