Novinky

Rubriky

Kalendář akcí

  • 2.6.2018Zahrada Moravy + Staroměstský den dětí
  • 24.6.2018Hurá prázdniny
  • 25.8.2018Středověké odpoledne
  • 2.9.2018Velkomoravský koncert
  • 8.9.2018Slovácké slavnosti vína
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Projekty z IROP

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Neděle 27. května 2018

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


V úterý 21. února 2017 se ve večeních hodinách v prostorách starobylého Jezuitského sklepa ve Starém Městě uskutečnila krásná mezinárodní akce, kterou jsme pracovně nazvali „Hongkong 2017“.
Akce se konala pod záštitou školního folklorního souboru, který působí při Střední odborné škole a Gymnáziu ve Starém Městě a patří od svého založení k nejvýznamnějším kulturním seskupením naší školy.
K uspořádání akce byl náš folklorní soubor osloven panem Janem Pumprem z Prahy, který byl styčnou osobou zajíšťující pobyt studentů z Hongkongu při jejich turné po České Republice a Maďarsku.
Taneční soubor z Hongkongu tvoří mladí tanečníci – studenti tamního gymnázia, které kromě standatního akademického vzdělávání, poskytuje svým studentům rovněž prostor pro rozvoj v oblasti tance, hudby a dalších uměleckých oborech.
V průběhu tanečního večera, který se nesl ve velmi přátelské a příjemné atmosféře, se v úvodu představil náš domácí folklorní soubor se svým programem. Po dovádivých figurálních tancích, milostné brodské sedlcké v podání sólistů Jiřího Šimka a Sabiny Bakošové a tancích z Korytné, patřilo „jeviště“ našim hostům.
Velmi originální byla jejich zvonkohra, kterou přednesli za doprovodu příčné flétny. Následným bodem večera bylo taneční překvapení, které si pro nás připravili. Po té, co jsme shlédli jejich stylizované kostýmy, které byť jen zdánlivě, ale přesto připomínaly kroje naše či našemu regionu blízké, jsme s napětím očekávali ohlášený taneční vstup. Jaký byl údiv všech přítomných, když tito mladí tanečníci z dalekého Hongkongu předvedli zdařilý kopaničářský čardáš a následně maďarské tance! Když v prezentovaných choreografiích následně navíc ještě zazněly i tytéž písně, které má ve svém repertoáru i náš folklorní soubor, bylo to vážně k neuvěření! Tato zcela nečekaná písňová shoda vyvolala bujaré veselí na obou stranách a vyšperkovala už i tak skvělou atmosféru celého večera.
Součástí programu byla i prezentace o České republice, kterou si připravil a svou brilantní angličtinou přednesl student třetího ročníku našeho gymnázia Radim Mikyska. Velký zájem vzbudila následně i prezentace svátečního staroměstkého kroje, který pro tento večer ochotně zapůjčila paní Jitka Feldvabelová. Dámský i pánský kroj detailně představil Jan Pluhař, který byl rovněž průvodcem a skvělým tlumočníkem po celý průběh akce. Krojovou přehlídku završili naši tanečníci Martina Omelková a Robin Feldvabel obřadní staroměstkou sedlckou.
Další průběh večera patřil opět našim tanečníkům, které doprovodila cimbálová muzika s primášem Martinem Novákem. Naše muzikanty velmi vydatně podpořili i členové CM Bálešáci, kterým patří velké poděkování. Temperamentní čardáš a tance z myjavské strany v podání hostitelského souboru byly krásným vyvrcholením tohoto setkání.
Po představení obou souborů následovala „dancing school“, aneb taneční škola a výuka našich tanců. Do té se tanečníci z Hongkongu zapojili s velkým nadšením a zápalem. Samotný závěr patřil společnému fotografování a předávání dárků. Závěrečná píseň „ V dobrém sme sa sešli…“ byla milou tečkou za velmi krásným a zcela vyjímečným večerem.
Není divu, že se po rozloučení a odjezdu našich hostů nikomu z nás nechtělo domů. Zážitky a dojmy jsme sdíleli do časných ranních hodin… když jsme se dalšího dne všichni znovu setkali ve škole, byl to jen další z důkazů, že školní soubor vždy byl a stále je neskutečně skvělá parta mladých svědomitých a zodpovědných lidí, kteří i přes náročnost s uspořádáním celé akce nezauvažovali ani na okmažik, že by následného rána nepřišli do výuky.
Naše velké poděkování bychom chtěli vyjádřit zejména panu Eriku Feldvabelovi za velkou výpomoc se zajištěním celé akce, paní Jitce Feldvabelové za přípravu staroměstského kroje, souboru Dolina za zapůjčení krojového vybavení a Mgr. Soni Patočkové za, jako vždy, profesionální technickou podporu.
Velké poděkování si zaslouží ale především všichni tanečníci, zpěváci a muzikanti školního folklorního souboru, technický tým a tlumočníci, kteří celou akci uspořádali, zorganizovali, připravili a perfektně uskutečnili. Fotografie z večera si můžete prohlédnout na stránkách naší školy.

Za folklorní soubor naší SOŠ a Gymnázia
Helena Hlavačková
Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Více fotografií

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb