Novinky

Nadcházející akce

nenalezeno

Kalendář akcí

< Leden 2022 >
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22Reprezentační ples města all day
23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Projekty z IROP

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz
PF 2022

Zlín, 7. 6. 2021 — Všem cestujícím veřejnou dopravou přinášíme přehled nejdůležitějších otázek a odpovědí ohledně tarifů a cen v Integrované dopravě Zlínského kraje (IDZK).

Jak funguje tarif Zlínského kraje?
V systému IDZK vždy přesně víte, kolik zaplatíte za cestu. Je to jednoduché: cena jízdy je 1,- Kč za 1 km jízdy. K tomu je třeba připočítat jednotnou nástupní sazbu 9,- Kč. Takže čím delší bude vaše cesta Zlínským krajem, tím výhodnější cenu zaplatíte: zatímco cesta dlouhá 10 km vás přijde na 19,- Kč (10,- Kč + 9,- Kč), 50 km s námi projedete za 59 Kč (50,- Kč + 9,- Kč). Platbu přitom můžete provádět hotovostně, bankovní kartou nebo prostřednictvím tzv. karty Zetka.

Tuhle variantu doporučujeme! Jsme taky kompatibilní s kartou Moravskoslezského kraje ODISka – takže u nás můžete k platbě použít ODISKu, a naopak Zetkou zaplatíte i v Moravskoslezském kraji.

Platím za přestup mezi autobusovými spoji?
Pokud se ptáte, zdali v případě, že během cesty přestoupíte z jednoho autobusového spoje na druhý, budete muset platit nástupní sazbu 9,- Kč dvakrát, tak odpověď vás potěší: jestliže využijete přímo navazující spoje – tedy přestoupíte do 30 minut –, tak při platbě kartou Zetka nebo ODISka vám nástupní poplatek podruhé účtován nebude. Do konce srpna 2021 vám nástupní sazba 9,- Kč nebude účtována ani při platbě v hotovosti nebo bankovní kartou. Stačí, když řidiči návazného spoje ukážete předešlou jízdenku. Na ní je uveden čas přestupu.

Co když cestuji mezi kraji?

Cestuji kousek za hranice kraje

Tarif Zlínského kraje sahá dokonce i za jeho hranice, takže se s ním dostanete i do sousedních regionů: vlakem na náš tarif se svezete na trati 303 až do stanice Kojetín (Olomoucký kraj), na trati 330 do stanice Moravský Písek a na trati 340 do stanice Veselí nad Moravou (Jihomoravský kraj). Autobusovými spoji v rámci Integrované dopravy Zlínského kraje se můžete svézt dokonce až do Brna, Ostravy, Přerova nebo Prostějova. Pokud však pojedete spojem, který není součástí IDZK, na tarif Zlínského kraje cestovat nemůžete.
Obdobným způsobem funguje systém i naopak – do Uherského Hradiště, Kunovic a Starého Města se z Jihomoravského kraje můžete dopravit v rámci tarifu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, na Kroměřížsko zajíždějí linky Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje a do oblasti Beskyd a Valašského Meziříčí lze cestovat z Moravskoslezského kraje na tamní tarif.

Cestuji do nebo ze Zlínského kraje po železnici dopravou Českých drah

Pokud jedete pouze spojem Českých drah, můžete využít tarif dopravce, a to včetně jím nabízených slev (například sleva IN 25, IN 50 apod.). Je ovšem možné i kombinovat tarifní systém Českých drah a Zlínského kraje.

Cestuji do nebo ze Zlínského kraje dopravou po železnici, kdy kombinuji spoje Českých drah a Arrivy

Pokud cestujete do Zlínského kraje, kupte si jízdenku v tarifu ČD do poslední stanice ve Zlínském kraji, ve které zastavuje vlak ČD. Pro zbytek trasy si kupte u průvodčího jízdenku v tarifu Zlínského kraje. Prodá vám ji jak průvodčí ve vlaku, ze kterého přestupujete, tak průvodčí ve vlaku, do kterého přestupujete (bude jen chtít vidět předchozí jízdenku, aby byl prodej bez přirážky).
Pokud cestujete ze Zlínského kraje, kupte si v pokladně (nebo u průvodčího, není-li otevřená pokladna k dispozici) jízdenku v tarifu Zlínského kraje do poslední stanice ve Zlínském kraji. Po nástupu do prvního vlaku provozovaného ČD na vaší trase si u průvodčího kupte jízdenku pro zbytek cesty dle tarifu ČD (také bude chtít vidět předchozí jízdenku, aby byl prodej bez přirážky).
V obou případech lze také využít nebo Systému jednotného tarifu, tzv. jízdenky One Ticket, na niž cestující může kombinovat vlaky různých dopravců.

Cestuji autobusovou dopravou

V autobusu si koupíte jízdenku daného dopravce (objednatele linky).

Je tarif Zlínského kraje výhodný?

Na některých železničních linkách – například na trati mezi Starým Městem u Uherského Hradiště, Otrokovicemi a Hulínem – si cestující může zvolit mezi tarifem Zlínského kraje a tarifem Českých drah. Tarif Zlínského kraje je ovšem výhodnější než základní jízdenka Českých drah, a to cca o 30 %. Ve vlacích kategorie EC však tarif Zlínského kraje neplatí.
Pokud srovnáme cenu tarifu Zlínského kraje se sousedy, tak v Moravskoslezském kraji nyní cestující zaplatí 1,- Kč/km + nástupní tarif 9 Kč při platbě kartou ODISkou, 15 Kč při platbě v hotovosti. Od 1. července se cena za kilometr zvýší na 1,40 Kč.

A co slevy?

V současné době platí na linkách IDZK žákovské, studentské a seniorské slevy garantované státem. Do budoucna plánujeme úpravy krajského tarifu, aby si v něm každý cestující našel nejvýhodnější jízdenku.

Kteří dopravci jezdí na linkách IDZK?

ARRIVA MORAVA a.s.
ČSAD Bus Uherské Hradiště, a.s.
Transdev Morava s.r.o
TQM Holding s.r.o.
Z-Group BUS a.s.
ARRIVA vlaky s.r.o
České dráhy a.s.

O nás
Integrovaná doprava Zlínského kraje (IDZK) je projekt, který propojuje módy veřejné dopravy ve Zlínském kraji v jeden ucelený systém s jednotnými standardy kvality a možností cestování na společnou jízdenku. Cílem je zvýšení komfortu cestujících, konkurenceschopnosti veřejné hromadné dopravy a zlepšení kvality života v kraji. O provoz systému IDZK se stará krajská společnost Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o. (KOVED).
Kontakt pro média:
Mgr. Jan Malý – manažer marketingu
maly@koved.cz / +420 704 698 624 / www.idzk.cz

Starosta města Ing. Kamil Psotka

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb