Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • Žádné připravované události
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz
Sčítání 2021


Jsou chvíle, kdy se člověk s údivem zastaví a řekne si: „To snad není možné!?“ A je. Opravdu je to letos v březnu 30 let, co začal náš obchod fungovat ve Starém Městě. Toto obchodní místo je tu mnohem déle, bezmála 100 let. Nás se ale dotýká jeho poslední třicetiletá historie. Mladší generace už nebude nic vědět o mém vztahu k tomuto místu – o pár metrů dál od našeho obchodu, v místě, kde je dnes restaurace Salaška, jsem poprvé vstoupila za prodejní pult v masně na Dostálovém. Tam působili, a to velmi úspěšně, mí rodiče – Věra a Vladimír Sedláčkovi. Měla jsem jít do učení, moje maminka měla strach, abych v něm obstála, tak jsem musela o prázdninách za pult. Tehdy hrozná věc, ale to dobré a správné, co jsem se tehdy naučila, mám v sobě a děkuji za to.
Takže možnost začít podnikat ve Starém Městě, to byla výzva, která se přijímá. Když si tak zpětně promítám, jak šel čas, vždycky řeknu ano – vše, co se stalo, mělo smysl. Výborné prodejní místo mělo vadu, že se nalézalo v částečně kotovicovém objektu s propadlými odpady a mnoha dalšími mínusy. Zkrátka dům ke zboření. To se také stalo a bylo velké štěstí, že se tak stalo! Protože za pár let přišla povodeň a díky tomu, že se stavba zvedla nad úroveň stoleté vody, tak se při povodni zastavila půl metru před vstupem do obchodu.
Mám stovky vzpomínek a mí nejbližší přidávají další a další. Třeba tu jak jsme měli po první rekonstrukci otvírat obchod: tehdejší starosta, pan František Slavík, slíbil účast, vše bylo nachystané, uklizené, vybalené. Přijeli jsme před pátou do práce chystat pult, uzeniny, sýry, zeleninu. A venku začalo pršet, hodně pršet. A najednou se z dešťového svodu začala valit voda do skladu prodejny. Nikdo nechápal proč a já byla na zhroucení. Panebože, odpady nefungují. Proč? Zahájení prodeje pro mě proběhlo jako v mlze. A pak přijeli chlapi z Vodovodů a kanalizací a proudem vody čistili nové odpady. Za chvilku přinesli důkaz – velký chumel ocelové pásoviny, kterou byly svázány skruže na paletě. Někdo tehdy nepřemýšlel, rozstřihl pásovinu a šup s ní do roury. Ty se pak daly do země a pásovina zůstala v nich. Nezapomenutelné.
Mnoho příběhů jsme za těch třicet let zažili a viděli. Nezapomenu nikdy na svůj údiv, když jsem na začátku obchodování viděla plnou prodejnu lidí. Ta důvěra zákazníků, že přišli právě k nám, mě zasáhla a měla jsem a mám k ní stále velký respekt. Troufám si říct, že se svými zákazníky máme dobré vztahy. S některými nadstandardní a s některými jako rodina. Taková „srdcovka“ byla cukrářka paní Burdová. Každodenní zákazník. Hodná, milá paní, která na nás často myslela a přinesla něco dobrého na zub. K ní se váže také jedna vzpomínka; je to už hodně let: Normální letní ráno v obchodě. Procházím kolem pokladní a ta se bezelstně zeptá: „Maru, toto je sacharin, že (neboli umělé sladidlo)?“ – „Ne, to tedy není. To jsou větrové pecky, které vypadají jako sacharin.“ – „Ježišmarjá, já jsem to prodala paní, která říkala, že dnes zavařuje okurky!“ – (Málem jsem u té pokladny omdlela!) „Která paní?“ – „Ta hodná!“ – „Která hodná?“ – „Ta, co nám nosí zákusky.“ – „Aha, paní Burdová!“
Tak honem. „Kde bydlí paní Burdová?“ ptám se našich zákazníků a odpověď je rychlá: „Nad hřištěm!“ Skočila jsem na kolo, sachariny v kapse a jela. Zvoním u domu a nekonečně dlouho nikdo neotvírá. A pak pan Burda pomalu otvírá vrata a já ve stínu průjezdu vidím postavené řádky sklenic s naskládanými okurkami. No nazdar – je to už zalité nálevem nebo není? Ze slunce do šera průjezdu špatně vidím a zrovna přichází paní Burdová: Co se děje? A kámen ze srdce padá na zem, protože mi říká, že nálev ještě nevařila. Bylo to o fous. Když si vzpomenu na ty možné mentolové okurky! Nejpůvabnější na tom bylo to, že ona velmi děkovala mně! To tedy nemusela.
Zažili jsme v obchodě hodně situací, život v obchodě je pestrá paleta zážitků a jsem ráda, že vše mohu zažívat s mou partou v obchodě a že pro tuto těžkou práci mám i oporu v rodině. S lidmi, kteří mají svou práci rádi a pracují s nasazením, je vše lehčí. Není vždy vše zalité sluncem, ale umíme se s problémy porvat. Velmi jsem se těšila na letošní Ples pro radost, protože měl být oslavou našeho 30. výročí působení ve Starém Městě. Všechny plány zůstaly jen v mé hlavě. Místo toho prodáváme respirátory a roušky. Věřím, že přijdou lepší časy a budeme moci naše výročí důstojně oslavit.
Závěrem mého zamyšlení chci poděkovat našim zákazníkům za přízeň. Velmi si toho vážím – vážíme. Nám se každý rok před nebo na Silvestra dostane takového pohlazení – přijde do obchodu paní Zdenka Říhová, vezme mě za ruku a řekne: „Mařenko, moc, opravdu moc děkujeme za všechno, co pro nás děláte.“ Myslím, že si můžeme děkovat navzájem, protože jinak by naše konání postrádalo smysl. Těšíme se na Vás každý den!

Marie Hráčková

Foto: Marie Hráčková

Foto: Marie Hráčková


Foto: Marie Hráčková

Foto: Marie Hráčková


Foto: Marie Hráčková

Foto: Marie Hráčková


Foto: Marie Hráčková

Foto: Marie Hráčková


Foto: Marie Hráčková

Foto: Marie Hráčková


Foto: Marie Hráčková

Foto: Marie Hráčková

Starosta města Ing. Kamil Psotka

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb