Společenský život města se zde rozvíjí prostřednictvím občanských sdružení, společností a klubů.
Nejvýraznější oblastí kultury ve Starém Městě je folklór, ať už v podání dospělých nebo dětí. Tato forma má ve Starém Městě dlouholetou tradici v podobě folklórních souborů Dolina a dvě skupiny Dolinečky, které vychovávají nástupce dospělým tanečníkům. Počet dětí a mladých lidí, kteří se tanci a zpěvu věnují dodnes, je obdivuhodný. Tito lidé udržují tradiční zvyky, díky nim jsou tyto tradice stále součástí života města.
Začíná se zjara velikonoční pochůzkou, následuje stavění „máje“ a brzy na to se každoročně koná oblastní soutěž tanečníků slováckého verbuňku. Již několik let patří mezi nejúspěšnější tanečníky právě členové souboru Dolina.
K dalším tradičním zvykům patří dožínky a hlavně staroměstské Michalské hody, které se konají vždy v září u příležitosti svátku sv. Michala, který je patronem města. Hody jsou jednou z nejnavštěvovanějších akcí, mezi návštěvníky bývají i lidé ze vzdálených míst, kteří jsou vždy nadšeni krásou našich krojů, lidových písní a tanců. Soubory se účastní různých soutěží a přehlídek a jsou zvány i do zahraničí.
Ovšem nejen lidovými tanci a zpěvy žije Staré Město. Již řadu let zde existuje pobočka základní umělecké školy, která vychovává děti v oboru hudebním i tanečním a může se pochlubit velmi dobrými výsledky.
Nelze zapomenout ani na staroměstské ochotníky, kteří svými divadelními představeními vždy zaujmou a pobaví publikum všech věkových kategorií.
Novou kapitolou v dějinách Starého Města se staly zahraniční partnerské vztahy. K prvním kontaktům došlo v roce 1992 s normandským městečkem Sées v západní Francii, proslulém bohatou historií. Výsledkem bylo podepsání smlouvy o vzájemné spolupráci a přátelství v rámci Evropské charty v září 1994 v Sées. Partnerské vztahy navázalo Staré Město v roce 1998 také s německým městem Tönisvorst poblíž Düsseldorfu, které je též partnerem francouzského města Sées.
