Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 23.6.2019Hurá prázdniny
  • 1.9.2019Velkomoravský koncert
  • 7.9.2019Slovácké slavnosti vína
  • 8.9.2019Zábavné odpoledne – škola začíná
  • 28.9.2019Michalské slavnosti – Hody s právem
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Co má společného Jiří Pavlica a Hradišťan, řád milosrdných bratří a celorepublikový smíšený sbor Bohemiachor? Na srpen a říjen letošního roku společně připravili koncerty s tématikou milosrdenství, péče o nemocné a stavění mostů mezi hodnotami světskými a duchovními v kontextu historických a kulturních tradic. Inspirací pro tento projekt se staly myšlenky zakladatele řádu milosrdných bratří sv. Jana z Boha.

Bohemiachor není obyčejný sbor, aneb seznamte se, prosím!
Tento sbor se sám označuje jako dobře smíšený nebo zvláštní. Vznikl v roce 1993 z iniciativy několika členů ateliéru na festivalu Bohemia Cantat, který vedl Jan Staněk. Ve sboru zpívá asi 60 lidí z různých míst celé České republiky, kteří se každý rok scházejí pouze ke čtyřem zkouškovým víkendům a k pravidelnému týdennímu letnímu soustředění. Řada z nich je sama sbormistry různých sborů. Atmosféra ve sboru se vyznačuje všeobecnou přívětivostí a kamarádským ovzduším, které je kladeno nad soutěžní ambice.
Základní ideou smíšeného pěveckého sboru Bohemiachor je poznávání způsobu práce různých hostujících sbormistrů. Během dosavadní více jak dvacetileté historie se jich před sborem vystřídalo už několik desítek, a to jak českých, tak i zahraničních. Nasbíraný repertoár sestávající ze skladeb všech slohových období pak udržují a dále obohacují kmenoví sbormistři. V poslední době se Bohemiachor zaměřuje hlavně na hudbu současnou.
Dlouhá léta sbor vedl jako hlavní sbormistr Jan Staněk a získal s ním řadu pěkných ocenění. Druhý stálý sbormistr, Libor Sládek, se sborem vyhrál Canti Veris Praga v roce 2008. V roce 2012 se postupně, díky projektu věnovanému 20. století, stal hlavním dirigentem Michal Hájek. Na jaře téhož roku vyrazil s Bohemiachorem do Bratislavy na soutěžní festival Bratislava Cantat a získal zde prakticky všechna zlatá ocenění, která mohl, včetně Grand Prix a ceny pro nejlepšího sbormistra. Unie českých pěveckých sborů udělila Bohemiachoru titul Sbor roku 2012.
Od roku 2014 převzal sbormistrovskou štafetu Vít Novotný.

Tentokrát do Starého Města…
V podvečer v úterý 9. 8. začalo být kolem orlovny ve Starém Městě pěkně rušno. Z přijíždějících aut i vlaků vystupovali zpěváci se zavazadly, přivezli nejrůznější hudební nástroje a s nadšením přijali na zbytek týdne za svůj dočasný domov orelskou tělocvičnu.
Proč právě Staré Město? Není přece lepší způsob jak porozumět skladbám Jiřího Pavlici, než nakouknout k němu tak trochu v kuchyni pod pokličku a poznat kraj, ve kterém žije a skládá, a kontext bohaté a starobylé kultury a tradice, na které díky tomu staví. V poznávání kraje se Bohemiachor opravdu činil: velkomoravské památky, hrady, zámky a vinné sklepy, to všechno se stihlo. Ovšem hlavní pozornost a úsilí bylo samozřejmě věnováno práci ve zkušebně. Bylo třeba nacvičit řadu skladeb pro sobotní koncert, včetně sladeb Jiřího Pavlici. Autor sám na průběh zkoušení dohlížel, především pak na novinky Sluneční píseň a Hymnus sv. Jana z Boha. Jeho komentáře, vysvětlování souvislostí a smyslu skladeb bylo pro nastudování velmi obohacující a důležité. K nejsilnějším zážitkům pak patřil společný nácvik skladby zhudebňující starobylý text sv. Konstantina Otvéšťa.

Představujeme projekt „Nechť promlouvá srdce”
Jedná se o volný překlad nápisu ze zdi špitálu, kde působil sv. Jan z Boha, zakladatel řádu Milosrdných bratří. Dramaturgická osa byla odvozena z řádového hesla milosrdných „Tělem k duši“ a vytyčená pojmy Tělo – Duše – Světlo. Tělo představuje Bohemiachor pro svou živelnost a temperament v projevu na jevišti i mimo něj. Úlohu Duše naplňuje Hradišťan, který je publikem vnímán jako nositel hluboce duchovních hodnot a ideí lidské sounáležitosti a lásky. A právě ve spojení Těla s Duší se nachází jejich společná cesta za Světlem naplněná myšlenkami milosrdenství, naděje a lásky.
V kontextu této dramaturgie Bohemiachor oslovil Jiřího Pavlicu, který pro něj napsal dvě výše zmíněné skladby, které reflektují právě ideu vycházející z řádového hesla, a v jedné z nich jsou i použity fragmenty textů sv. Jana z Boha.
Projekt zahrnuje čtyři koncerty: ten první proběhl v sobotu 13. srpna v kostele Sv. Ducha na Starém Městě u Uherského Hradiště. Další pak budou v Městském divadle v Jablonci nad Nisou 8. října 2016 v 19.00 a nakonec v kostele sv. Šimona a Judy v Praze 22. října 2016 v 17.00 a ve 20.00 (pro velký zájem diváků bylo přidáno odpolední představení). Projekt tak symbolicky vyvrcholí na půdě řádu milosrdných bratří. S posledním pražským koncertem se navíc spojí již tradiční akce řádu – předávání Cen Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné (hospitalitu) jednotlivcům i organizacím. Večerní koncert bude přenášet TV Noe.

Hluboký hudební zážitek v kostele sv. Ducha
V novostavbě kostela Sv. Ducha, který vyrostl doslova na základech českého křesťanství, v místech působení věrozvěstů Cyrila a Metoděje proběhl první koncert celého projektu. Program koncertu byl pestrý, stejně jako Bohemiachor sám. Pod vedením Víta Novotného a Františka Kuchaře zazněly lidové písně z různých zemí, vážné duchovní skladby, ale hlavně dvě novinky Jiřího Pavlici: v předpremiéře Hymnus sv. Jana z Boha a Sluneční píseň, doprovázené hudebníky přímo z řad sboru.
Již od prvních tónu bylo jasné, že půjde o mimořádný zážitek. Vynikající úroveň sboru s ohromujícím dynamickým i výrazovým rozsahem a neopakovatelný prostor sv. Ducha vytvořili vzácnou symbiózu, která hluboko zasáhla posluchače i účinkující.
Zvláštní poděkování za pomoc při realizaci soustředění a koncertu patří starostovi Starého Města panu Josefu Bazalovi, starostce staroměstského Orla paní Dagmar Zálešákové a panu faráři Miroslavu Suchomelovi.

Bohemiachor si ze Starého Města odváží velké množství nádherných vzpomínek a intenzivních zážitků a těší se, že snad někdy v budoucnu bude moci přijet znovu.
Rád by všechny pozval také na další koncerty v rámci projektu „Nechť promlouvá srdce“, na kterých vystoupí Bohemiachor spolu s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem. Vše se dozvíte na www.bohemiachor.cz.

Jiří Mátl

Foto: František Ingr

Foto: František Ingr


Foto: František Ingr

Foto: František Ingr


Foto: František Ingr

Foto: František Ingr

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb