Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 2.3.2019Košt slivovice
  • 6.3.2019Výtvarná soutěž
  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Sobota 16. února 2019

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Upozornění

Vážení spoluobčané,
z důvodu poškození hlavní řídící jednotky světelné signalizace křižovatky u radnice bude světelná signalizace dočasně mimo provoz. Oprava proběhne nejpozději do 20.02.2019.


Děkujeme za pochopení.


Před dvěma lety čekalo při jarním čištění zavlažovacího systému hřiště na Rybníčkuzaměstnance Sportovního a kulturního centra Staré Město překvapení. V jedné ze skruží, které se používají jako rezerva v případě nedostatku vody ve studni, objevili po odstranění části bahna více než dvě desítky raků říčních. Tito sladkovodní korýši jsou považování za indikátory čistoty a kvality vody, ve které žijí, proto byl jejich nález přivítán s velkou radostí.
„Čištění skruží po zimě, kdy odstraňujeme nánosy bahna a písku, je každoroční březnová záležitost před zahájením zavlažovací sezóny. Od roku 2014 v nich nacházíme raky každé jaro. Vloni jsme našli pouze jednoho, letos čtyři, z toho jeden byl evidentně mládě,“ uvedl ředitel Sportovního a kulturního centra Staré Město, Roman Janík, který se čištění účastnil. Právě nález mláděte je velmi pozitivní zpráva, znamená totiž, že se korýšům daří rozmnožovat v přirozeném prostředí. Po spočítání všech kusů a nezbytné fotodokumentaci jsou raci vypuštěni do tekoucího potoka. „Ve skružije nechat nemůžeme, tam by je čerpadlo zcela jistě poškodilo,“ řekl Janík. Otázkou pro všechny ale zůstává, jak se do skruže raci vlastně dostanou. Z vrchu je totiž přišroubovaná poklopem a skruž jako taková je obehnána sítí, aby se co nejvíce zabránilo proniknutí bahna a písku do prostoru, odkud se voda odčerpává.
Radost z výskytu živočicha, který je veden na seznamu ohrožených druhů, má také Květoslav Fryšták, který má na staroměstské radnici na starosti oblast životního prostředí. „Výskyt raků v Salašce mě nepřekvapil. O jejich existenci vím asi sedm let. V létě došlo ke znečištění vody neznámou látkou, která způsobila hromadný úhyn těchto živočichů. Někteří občané, bydlící na ulici Salašská, se je snažili zachránit tím, že je sbírali ze dna potoka a dávali je do nádob s čistou vodou. Pár desítek raků se podařilo zachránit. Řádově stovky jich však uhynuly a jejich těla byla unášena vodou ještě týden po otravě“.

Aleš Korvas

Foto: Bc. Roman Janík

Foto: Bc. Roman Janík


Foto: Bc. Roman Janík

Foto: Bc. Roman Janík


Foto: Bc. Roman Janík

Foto: Bc. Roman Janík


Foto: Bc. Roman Janík

Foto: Bc. Roman Janík


Foto: Bc. Roman Janík

Foto: Bc. Roman Janík


Foto: Bc. Roman Janík

Foto: Bc. Roman Janík

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb