Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 25.10.2018 17.30Oslava 100 let od založení ČS, světýlkový průvod
  • 11.11.2018Žehnání Svatomartinských vín
  • 5.12.2018Rozsvícení Vánočního stromu + Mikuláš
  • 9.12.2018Vánoční jarmark
  • 16.12.2018Vánoční zpívání
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Úterý 23. října 2018

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Populace bobrů evropských, kteří jsou zvláště chráněným druhem, se ve Starém Městě rozrostla natolik, že lze hovořit o přemnožení. Škody, které páchají, jsou zatím až na výjimky pouze na stromech, které s radostí kácejí, aby si mohli vybudovat hráze. „Na jednu stranu je velmi potěšující, že se chráněnému druhu živočicha tak daří ve volné přírodě, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že likvidace stromu s půlmetrovým nebo i metrovým průměrem je pro tohoto hlodavce otázkou několika dnů. Bobří rodinka tak zvládne zlikvidovat poměrně velké množství stromů během jediného měsíce,“ uvedl Květoslav Fryšták, pracovník odboru správy majetku a životního prostředí staroměstské radnice. Jako příklad přitom uvádí situaci na slepém rameni Kobylica, což je vodní plocha nedaleko řeky Moravy. Kolem ní rostly ještě nedávno desítky starých stromů a členové rybářského spolku řešili, jak uvolnit vodní plochu z trvalého zastínění. Díky několika bobřím jedincům už jich kolem Kobylice zbývá pouze několik.
O bobrech vědí své také staroměstští rybáři. U chovného rybníka Olší, který se nachází u cyklostezky vedoucí na Velehrad, bobři okousali strom, který padl na hráz rybníka a zničil lávku vedoucí k rybníku. To je ale jen jeden z mnoha příkladů, jak tito hlodavci ztěžují rybářům práci. „Vloni nám například neustále stavěl bobr hráz na náhonu k rybníku na Širůchu. Jeden den jsme ji rozebrali a do druhého dne už byla postavená znovu,“ doplnil předseda staroměstských rybářů, Jiří Horsák.
Snižování jejich stavů je ale v nedohlednu minimálně do doby, dokud bude bobr veden jako zvláště chráněný druh. Do té doby jej nebudou moci myslivci lovit. „Jednou byl proveden pokus o odchyt bobrů do pastí a následné přemístění na jinou lokalitu. To vše ale nijak výrazně úspěšné nebylo, a tak přemnožení trvá dál,“ dodal Jiří Horsák.

Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb