Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

ROK 2016 BUDE VE STARÉM MĚSTĚ ROKEM INVESTIC
Staroměstská radnice se pomaličku připravuje na náročný rok 2016. V tom by se totiž měla uskutečnit celá řada významných investic. Část z nich měla proběhout už v letošním roce, vzhledem k souběžným projektům rekonstrukcí vodovodů a kanalizací nebo třeba výměny elektrického vedení, se ale plánované opravy ulic musely posunout. Jde především o ulici Salašská nebo propoj od náměstí Velké Moravy, ulici Za Mlýnem. Obě tyto investice se uskuteční v roce 2016, stejně jako třeba výstavba nové hřbitovní zdi. „Je to do budoucna dost významná investice, dostali jsme se totiž na hranici kapacit hřibtova, takže plánujeme v příštím roce jeho rozšíření. Počítáme, že půjde zhruba o pětimilionovou investici, která by měla začít hned na jaro. Někdy v březnu nebo dubnu, podle počasí,“ doplňuje podrobnosti investice starosta Josef Bazala. Město už v předchozích letech připravilo plochu, na kterou se bude hřbitov rozšiřovat. Jedná se o nevyužívané pozemky směrem k řece Moravě. Tehcnicky půjde tedy „jen“ o posunutí zdi hřbitova.
Velmi očekávanou investicí, která by měla začít také v příštím roce, je pak výstavba nové základní umělecké školy. Tu město plánuje na místě nefunkční kuchyně, vedle MŠ Rastislavova. „V soušasné chvíli máme vybraného projektanta, který připravuje nezbytnou dokumentaci pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Vzhledem k délce těchto procesů tak můžeme počítat, že někdy na podzim bychom mohli začít se samotnou výstavbou. Optimistická vize, která ale není nereálná, je pak ta, aby základní umělecká škola začala sloužit dětem už ve školním roce 2017/ 2018,“ přibližuje přání radnice starosta. ZUŠka se stane součástí zdejšího školského areálu. Starosta výstavbu přízemní budovy bere jako malý dluh města vůči rodičům, ale hlavně samotným dětem.
Další velké investice se budou týkat rozšíření průmyslové zóny Louky. Tady se město zavázalo vybudovat přístupovou komunikaci a inženýrské sítě. „Zastupitelstvo už část prodeje schálilo, celkově je tam k dispozici 3,4 ha pozemků, z čehož už máme asi hektar nasmlouvaný,“ doplňuje Josef Bazala. Firmám, které mají zájem tady vystavět své výrobní zázemí, město slíbilo, že s realizací komunikace začne přibližně v polovině příštího roku. Nutné bude nejdříve navýšení terénu, pozemky jsou totiž v tzv. záplavové oblasti, kde musí veškerá stavební činnost proběhnout až na určité výšce podloží. O pozemky je ale docela zájem, vysoké investice, které město musí uvolnit na komunikaci a zasíťování, by se tam mohly velmi rychle vrátit.
Dobrou návratnost by měla mít i další velká investice příštího roku, tedy příprava stavebních pozemků v areálu bývalého školního statku. I tady chce město spustit práce přibližně v polovině příštího roku. První na řadě budou demolice. „Naše pracovní představa je taková, že firma, která provede demolice, by měla také zároveň vystavět inženýrské sítě. Naším přáním je, abychom třeba už koncem příštího roku mohli začít nabízet hotové rozparcelované pozemky k prodeji. Oproti roku 2004, kdy jsme prodávali parcely na Trávníku, nebudeme chtít žádné zálohy. Zainvestujeme a budeme čekat na zájemce,“ vysvětluje starosta.
V roce 2016 by mělo dojít také na opravu elektroinstalace a vodovodů v domě s pečovatelskou službou. „Zdejší investice by měla činit 8,5 milionu korun. Už jsme se se zdejšími obyvateli sešli, bylo totiž potřeba připravit je na to, že se budou muset přibližně na čtyři měsíce přestěhovat. Pomůžeme jim samozřejmě najít náhradní bydlení, pokud nemají možnost ubytovat se u příbuzných,“ slibuje starosta.
S veškerými investicemi by městu měl pomoct čtyřicetimilionový úvěr, který schválilo poslední zastupitelstvo. „Už červnové zastupitelstvo schválilo rozpočtový výhled, takže máme noty, podle kterých jdeme. Samozřejmě se ale uvidí, jestli nepříjde nějaká nečekaná a důležitější investice. Všechno to, co jsem vyjmenoval, bychom ale chtěli v příštím roce zvládnout,“ uzavírá starosta Josef Bazala.

BZ

Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb