Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Na samém konci měsíce září se na staroměstském hřbitově konala vzpomínka na profesora Viléma Hrubého. Tento význačný vědec se narodil 18. 10. 1912 a zemřel 23. 9. 1985 v průběhu prací na vykopávkách, které se podivnou shodou okolností nacházely právě na zdejším hřbitově. Na 30. výročí jeho úmrtí přišli zavzpomínat kolegové i přátelé. Hlavní slovo měl samozřejmě archeolog Luděk Galuška, který byl žákem a dlouholetým spolupracovníkem profesora Hrubého. Zkušený profesionál jej dlouhá léta bral při studiu jako praktikanta ke svým vykopávkám. „Měl jsem to veliké štěstí, že jsem se jako čerstvý student archeologie na Bratislavské univerzitě přihlásil na jeho výzkumy, kam mne přijal. Společně jsme kopali nejdříve v Rybárnách a pak jsme začali právě tady, na hřbitově, odhalovat základy zdejšího paláce. Byl jsem hrozně překvapený, protože profesor Hrubý si mě asi po měsíci vzal stranou a řekl mi, že by byl rád, kdybych jednou v tom výzkumu pokračoval. Právě já, a to jsme se znali opravdu chvilku,“ popisuje Luděk Galuška své začátky s profesorem. Velmi dobrým přítelem Viléma Hrubého, který u vzpomínkového setkání samozřejmě nemohl chybět, byl i bývalý starosta Kunovic Jiří Deml. Ten o něm dokonce jako zapálený filmař natočil i snímek „Dva roky s profesorem“. Na osobnost Viléma Hrubého vzpomíná jako na vynikajícího člověka, skvělého odborníka a velmi poutavého vypravěče, který uměl pro archeologii nadchnout prakticky kohokoli. Jeho samotného toto mnohaleté přátelství ovlivnilo natolik, že se od těch dob, i se svou manželkou, zabývá pátráním po stopách minulosti alespoň amatérsky.
„Já na Hrubého vzpomínám samozřejmě jako na vynikajícího vědce, ale především jako na dobrého člověka, a to bych chtěl zdůraznit. On si dovedl s kýmkoli sednout, povykládat, důležité bylo jenom to, co kdo umí a jaký má přístup k práci a životu. Vedli jsme tady mnohahodinové debaty, samozřejmě odborné, ale i o obyčejných věcech, klidně i o fotbale,“ přidává vzpomínku docent Galuška.

Vilém Hrubý byl původní profesí pedagog, vyučoval například ve Spytihněvi, Sušicích, Starém Městě nebo Uherském Hradišti. Postupem času jej ale od učitelské profese definitivně odlákala archeologie, které se naplno začal věnovat ve Slováckém muzeu. Už v roce 1949 ale přestoupil do brněnského Moravského musea (dnes Moravské zemské muzeum), s kterým natrvalo spojil svou profesní dráhu. Vilém Hrubý se během let propracoval k těm nejzásadnějším objevům velkomoravských pozůstatků na Slovácku. Stál například u objevu prvního prokazatelně křesťanského kostela z velkomoravského období, který byl do té doby objeven v západoslovanském světě. Šlo o kostel v lokalitě Na Valách, tedy v místě současného Památníku Velké Moravy. Toto naleziště pak vydalo ještě mnohé další velkomoravské poklady. Stejně hodnotné ale byly také vykopávky v Uherském Hradišti, na zdejších „Špitálkách“. Tady odkryl nejrozsáhlejší pohřebiště z 9. až 12. století na Moravě a významný křesťanský areál, který mohl být s velkou pravděpodobností sídlem arcibiskupa Metoděje. Mezi další Hrubého naleziště se řadí i Modrá u Velehradu, Zlechov, Osvětimany, Hluk nebo Ostrožská Nová Ves. Profesor Vilém Hrubý byl pak také vynikajícím přednášejícím archeologie a muzeologie FF MU. Byla to zkrátka osobnost s velkým „O“, která si naši vzpomínku rozhodně zaslouží.

BZ

Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb