Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • Žádné připravované události
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Pondělí 17. prosince 2018

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Neděle 13. září nepatřila jen krojovaným na slavnostech vína, ale také tradičnímu Velkomoravskému koncertu. Ten se v letošním roce konal už po páté. Malé jubileum dalo vzniknout myšlence připomenout hned několik významných výročí, která se ve světě (nejen) hudby tento rok konají. Například šlo o připomínku sv. Metoděje a 1200 let od jeho narození, a to prostřednictvím jeho zhudebněných staroslověnských textů.
Dvě stě padesát let od narození by v letošním roce oslavil i známý duchovní skladatel Jakub Jan Ryba. A podobný výčet by jistě mohl ještě chvilku pokračovat.
Letošní koncert ovšem nebyl zajímavý jen svým repertoárem, ale především jeho interprety. V prvé řadě je to Jiří Pavlica s Hradišťanem, duchovní otec této kulturní události, který celý programem také s lehkostí a vtipem provázel. „Od prvních ročníků jsme usilovali o připomenutí významu Starého Města jako místa s velkomoravskými kořeny, místa předpokládaného staroslavného Veligradu. Stejně tak jsme chtěli těmito koncerty přispět k oživení a začlenění nového náměstí Velké Moravy do života všech občanů ze Starého Města i širokého okolí. A v neposlední řadě to byla i snaha o získání jistých finančních prostředků, kterých při výstavbě kulturního centra s kostelem sv. Ducha není nikdy dost. Snad se nám něco z toho alespoň částečně podařilo,“ hodnotí koncert Jiří Pavlica. Z jeho pohledu se koncert neustále vyvíjí, a to společně s měnícím se prostředím akce. První ročníky bylo potřeba místo nejdříve „zkulturnit“, aby vůbec bylo kde koncertovat a kde posadit publikum. To už ale v současné chvíli neplatí. „Každým rokem pak rostlo náměstí a celé centrum s kostelem sv. Ducha dál a dál až do dnešní velkolepé a důstojné podoby. Myslím, že Staroměšťané toho dosáhli opravdu hodně. A koncerty samotné se vyvíjely v závislosti na hudebních hostech,“ doplňuje Pavlica. Jinou atmosféru samozřejmě nabídne důstojný projev Marty Kubišové, jinou mládí Anety Langerové nebo vtip Pavla Helana. V letošním roce se publikum těšilo z trochu náročnějších skladeb. Klasickou hudbu zprostředkoval vynikajícím způsobem Slovácký komorní orchestr s koncertním mistrem Jiřím Pospíchalem. Neméně působivé bylo pak vystoupení Jiřího Stivína, který ukázal, že zvládá mistrně zahrát na několik dechových nástrojů. Publikum potěšil i sbor velehradského gymnázia a velkým zpestřením byli žáčci zdejší základní umělecké školy, kteří se svými flétnami nacvičili hudební vystoupení společně s Jiřím Stivínem.
V průběhu koncertu pak přišlo i na dvě gratulace a poděkování, a to vynikajícímu hudebnímu skladateli, čerstvému osmdesátníkovi, Zdeňku Pololáníkovi, i učiteli Základní umělecké školy v Uherském Hradišti Pavlu Štulírovi. Tomu na pódiu zahrálo několik generací jeho žáků. Právě Pavel Štulír, který také zrovna oslavil kulaté jubileum, totiž vychovává vynikající houslisty. Jeho rukama prošli kluci z Harafice, Ohnice nebo třeba domácí Bálešáci.
„Přece jen byla vybrána vážná hudba, takže jsme čekali, kolik lidí vlastně příjde. Nakonec ale myslím, že se to publiku moc líbilo. Jenom bylo škoda, že tolik foukal vítr a trošku muzikantům komplikoval život. Přišlo ale zase kolem tisícovky lidí, což je radost,“ hodnotí akci starosta Josef Bazala.
Na letošním, jubilejním ročníku, se sešla celá řada vzácných hostů, v čele s ministrem kultury Danielem Hermanem. „Jde o kořeny naší identity, kultury, naší duchovní civilizace a podstaty. Zde, v okolí Velehradu, to jsou velkomoravské kořeny, které jsou velice podstatným prvkem naší země. Ten koncert ukázal, z čeho pocházíme a myslím si, že to bylo velmi pozitivní poselství, které pan Pavlica velmi vhodně komentoval a lidé by se měli nabít právě tím pozitivním dojmem, který z toho konceru vychází,“ shrnul své dojmy ministr. Ani letos pak nechyběl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který tuto akci dlouhodobě podporuje: „Tady je vždycky skvělá atmosféra a ze všeho nejvíc se mi asi líbí ta spolupráce, zapojení různých generací. Nejde tady jenom o nějaké profesionální umění několika jedinců, kterým ostatní tleskají, ale jde o společné dílo. Krása umění tak může proniknout životy všech.“

BZ

Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Vladimír Kučera

Foto: Vladimír Kučera


Foto: Vladimír Kučera

Foto: Vladimír Kučera


Foto: Vladimír Kučera

Foto: Vladimír Kučera


Foto: Vladimír Kučera

Foto: Vladimír Kučera

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb