Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Dolina v Turecku
Začátkem prázdnin se folklorní soubor DOLINA zúčastnil velmi prestižního mezinárodního folklorního festivalu v tureckém městě Bursa. Toto čtvrté nejlidnatější turecké město, nacházející se asi 100 km od Istanbulu, bylo prvním hlavním městem Osmanské říše. V současnosti je moderní metropolí, která každoročně hostí účastníky mezinárodního folklorního festivalu.
Soubory pro festival byly vybírány mezinárodní komisí podle přísně nastavených podmínek. Tomu odpovídala i velmi vysoká úroveň festivalu a všech zúčastněných souborů.
Po předchozích přípravách se tanečníci a muzikanti vydali na náročnou cestu, která byla zpestřena povinnou osmihodinovou zastávkou v bulharském městě Sozopol. Neminuly nás ani důsledné kontroly na všech hraničních přechodech. Nejdelší dobu jsme strávili na turecké hranici, kde jsme podstoupili kompletní vystěhování celého autobusu. Odtud jsme pokračovali do města Bursa. Tady už nás očekávali naši skvělí průvodci, kteří se o nás po celou dobu festivalu výborně starali.
Po příjezdu do festivalového areálu jsme si prohlédli hlavní scénu a zázemí pro soubory. Vše svým rozsahem a zabezpečením naznačovalo, že se jedná o festival velmi významný. Tomu odpovídala také vysoká úroveň technického vybavení, ale především striktně stanovená pravidla a řád akce. Program byl organizátory pevně stanoven, včetně rozpisu jevištních, zvukových a prostorových zkoušek. Vystoupení měla přesně stanovený časový limit. Na jeho dodržení, stejně jako na čistotu taneční a hudební prezentace, dohlížela mezinárodní porota.
Ubytování všech souborů bylo zajištěno v nejvýznamnějším tureckém lyžařském středisku, které v zimě nabízí širokou škálu sportovního vyžití, v létě pak skýtá zázemí účastníkům festivalu. Horský hotel, v němž jsme byli ubytováni, se nacházel mimo město, takže všechny soubory denně absolvovaly náročnou, více než hodinovou, cestu horskými serpetýnami do festivalového arálu a večer po vystoupení následně zpět.
Kromě festivalových povinností jsme ale měli také možnost navštívit významná místa města Bursa, jeho historické centrum společně s mešitou. Skvělá byla i jízda lanovkou či návštěva čajovny. V rámci volnočasových aktivit nescházel výšlap do hor, kde se tanečníci i muzikanti vydatně zabavili nejen dováděním ve sněhu, ale také koupelí v horském jezírku.
Po skvělém týdnu prožitém na festivalu se soubor vydal na zpáteční cestu. Zastávku jsme tentokrát naplánovali na pobřeží v blízkosti města Soluň. Návrat domů byl provázen radostnou zprávou o přijetí naší sólové tanečnice Kateřiny Andrýskové do profesionální složky Uměleckého souboru Ondráš v Brně. K tomuto velkému úspěchu Kačce srdečně blahopřejeme a všem tanečníkům a muzikantům CM Bálešáci děkujeme za skvělou reprezentaci na prestižním festivalu v Turecku.

BZ

Foto: Archiv

Foto: Archiv


Foto: Archiv

Foto: Archiv


Foto: Archiv

Foto: Archiv

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb