Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • Žádné připravované události
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Pondělí 17. prosince 2018

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Prostranství před Památníkem Velké Moravy se proměnilo v jedno velké přehlídkové molo. Namísto možná očekávaných štíhlých a vysokých modelek se ale na pomyslném mole procházeli lidé ve velkomoravských kostýmech. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti tady totiž, ve spolupráci s několika občanskými sdruženími, uspořádalo zvláštní akci, která měla široké veřejnosti ukázat, jak se lidé za časů knížete Svatopluka nebo Rastislava mohli oblékat. Šaty totiž, jak se říká, nedělají jenom člověka, ale také Velkomoravana.
„Díky nálezům tady na hradišti Veligrad, ve Starém Městě a Uherském Hradišti, a díky novým nálezům, je vlastně ta móda neustále posunována. Obejvují se nové a nové poznatky, které se snažíme hned implikovat do našeho vybavení“, vysvětluje programový pracovník muzea a člen občanského sdružení Velkomoravané, Petr Novotný. Například Velkomoravané tak během svých setkání zkoušejí archeologické poznatky a doměnky v praxi, tedy vyrábějí korálky, tepají šperky, vyrábějí textilie a často tak mohou díky osobní zkušenosti také trochu poupravit mínění odborníků.
Lidé si mohli v zapadajícím slunci prohlédnout, jaké ošacení nosili ti kteří řemeslníci, jak vypadal oděv vojáka, zajatce a dokonce i velkomoravských velmožů v průběhu 9. století. „Z devadesáti procent byl rozdíl mezi prostým lidem a nobilitou především ve využití barevných látek. Chudý lid si zkrátka nemohl dovolit barvené látky, které byly drahé, má proto povětšinou tmavé barvy, které se daly získat jednoduchým přírodním barvením. Nobilita si naopak mohla dovolit bohaté kostýmy. Ty byly v jasných barvách, s výšivkou a třeba i dozdobené brokátem, který se využíval právě pro tyto honosné oděvy“, doplňuje Novotný.
Nejbohatším kostýmem, představujícím knížete Svatopluka, se na módní přehlídce mohl pyšnit ředitel Slováckého divadla, Ivo Frolec. Ten byl oděný do šarlatově rudé, s kožešinami, výšivkami i šperky. Druhý nejbohatší kostým pak náležel archeologovi Slováckého muzea, který představoval arcibiskupa Metoděje. Jak bylo z replik oděvů zřejmé, Velká Morava musela být svého času skutečně mocným a bohatým státem. A Petr Novotný upozorňuje i na jeden zajímavý detail: „Například pan Frolec má na pochvě svého nože velmi zvláštní emailové zdobení, které se našlo právě v Uherském Hradišti a které nemá nikdo jiný.“ Nošení replik historických kostýmů je obecně vzato dost nákladný koníček, všichni se totiž snaží o co nejvyšší autencitu, co se do provedení i materiálů týče. Ruční šití a malovýroba látek a šperků zkrátka něco stojí. „Snažíme se získávat ručně tkané látky z ručně vyráběných nití, náklady jsou opravdu vysoké, pro nás je to ale styl života“, říká Petr Novotný. Velkomoravany njčastěji potkáte v Archeoskanzenu Modrá, kde se pohybují právě ve vslastních, autentických oděvech a pomáhají tak významné archeologické lokalitě vrátit život. celou řadu replik kostýmů je pak možné spatřit také na dioramatech v památníku Velké Moravy. Právě tady je například k vidění i speciální nůž, který i na přehlídce, u pasu knížete Svatopluka, našel uplatnění.

Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková


Foto: Barbora Žáková

Foto: Barbora Žáková

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb