Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Staré Město ožilo Zahradou Moravy a verbuňkem
Poslední květnový víkend byl ve Starém Městě událostmi přímo nabitý. Konala se totiž už jubilejní, dvacátá, Zahrada Moravy, soutěže verbířů a dokonce i dětský den.
V sobotu 30. května proudily hned od desáté hodiny dopolední na sportoviště Širůch celé rodiny, aby si užily atraktivní program, který připravilo město ve spolupráci s firmou Hamé. Děti měly na sportovní ploše k dispozici několik nafukovacích atrakcí, soutěže, malování na obličej a dokonce i biatlonovou střelnici. Jelikož šlo o akci, organizovanou potravinářskou firmou, nesměly samozřejmě chybět ani nejrůznější dobroty.

Největším tahákem programu se stala Kuchařská škola se známým televizním kuchařem z pořadu „Kluci v akci“, Ondřejem Slaninou. „Dneska jsem si připravil takovou školu „foodstylingu“. To znamená, že si naservírujeme nějaké pomazánky, a to trošku jinak, než jak jsou úplně běžně lidi zvyklí. Aby pochopili, že i obyčejná pomazánka může hezky vypadat a velmi dobře chutnat, když se doplní o nějaké další suroviny,“ popsal svůj úkol Ondřej Slanina. Na pomoc si vzal i dva malé asistenty a zájemci si tak mohli odnést domů zajímavou inspiraci nejen na studenou večeři. Návštěvníků nakonec napočítali organizátoři na dva tisíce.
Už v sobotu 30. května také na náměstí Velké Moravy odstartoval program tradiční Zahrady Moravy. Jubilejní, dvacátý, ročník se ale odehrával s docela pozměněnou koncepcí. „My jsme velice rádi, že jako město jsme mohli převzít záštitu nad pořadatelstvím této akce, která bývala zcela pod patronátem místní zemědělské školy. Dřív se jednalo o akci, zaměřenou především na prodej zemědělských výrobků i zemědělské techniky. Dnes je to událost s kulturním programem a farmářskými trhy, které nabízejí především regionální výrobky. Zahrada Moravy zkrátka prošla určitou obrodou a já jsem velice rád, že můžeme na tu dlouhou tradici navázat,“ shrnul změny místostarosta Starého Města Martin Zábranský. V rámci programu Zahrady Moravy se veřejnosti představily i zdejší spolky a organizace, jako například Orel, SVČ Klubko, šachisti nebo třeba Dolinečka.
Velmi významnou součástí víkendového programu pak byly soutěže velkých a malých verbířů. V sobotu večer patřilo jeviště na náměstí Velké Moravy těm starším, kterých se v letošním roce sešlo celkem devět. Jejich výkony hodnotila fundovaná porota, v čele s Janem Maděričem, jejímž úkolem bylo vyslat ty nejlepší na prestižní přehlídku strážnického folklorního festivalu. A nebyl to právě jednoduchý úkol. „Ta soutěžní pravidla se nemění víc jak dvacet let. Hodnotí se intonace, předzpěv, taneční čistota, choreografie a pochopitelně i improvizace. Verbuňk totiž je o improvizaci, je to srdcová záležitost,“ říká zkušený verbíř Josef Bazala. V sobotu večer se na jeviště po pěti letech vrátil domácí Martin Baláž, který nakonec porotu zaujal nejvíce a stal se tak vítězem soutěže. Hned za ním se umístil Doliňák Aleš Rada a velmi dobré hodnocení si odnesli i Jakub Jordán nebo Tonda Žmola.
Výrazně mladší verbíři z Uherskohradišťska a Uherskobrodska se na náměstí představili v neděli odpoledne. O postup do národního kola, které se koná v rámci Mezinárodního dětského folklórního festivalu Kunovské léto na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, bojovalo v letošním roce 17 tanečníků. „Tady jde o to, ty chlapce podpořit. Hledáme sice talent a dovednosti, ale je potřeba jejich výkony měřit těma dětskýma očima,“ vysvětluje porotce Josef Bazala. I u menších verbířů tak platí, že musí předvést nezbytné taneční prvky v potřebné kvalitě a také dobře odzpívat. „Je tam poznat i to, že je někdo učí a pokud má tři, čtyři chlapce, tak ty prvky jsou podobné. Důležité ale je, že je zachován regionální styl,“ přibližuje situaci Bazala. Ve třech věkových kategoriích se nejlépe dařilo Martinu Valentovi z Modré, Radovanu Simanovi z Kunovic a Petru Poláchovi z Kunovic. Mezi zástupci Starého Města pak uspěli v první kategorii také Tadeáš Stašek, Tomáš Stuchlík a Michal Dostalík, ve druhé kategorii Marek Pavlica a Vojtěch Zábranský a ve třetí kategorii Michal Fryšták.

Děti z Dolinečky na Zahradě Moravy. Foto: Vladimír Kučera

Děti z Dolinečky na Zahradě Moravy. Foto: Vladimír Kučera


Prezentace šachistů v rámci Zahrady Moravy. Foto: Pavel Pluhař

Prezentace šachistů v rámci Zahrady Moravy. Foto: Pavel Pluhař


Vítěz soutěže verbířů Martin Baláž. Foto: Pavel Pluhař

Vítěz soutěže verbířů Martin Baláž. Foto: Pavel Pluhař


Program se konal na náměstí Velké Moravy. Foto: Vladimír Kučera

Program se konal na náměstí Velké Moravy. Foto: Vladimír Kučera

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb