Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 5.12.2018Rozsvícení Vánočního stromu + Mikuláš
  • 9.12.2018Vánoční jarmark
  • 16.12.2018Vánoční zpívání
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Čtvrtek 15. listopadu 2018

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Michalské slavnosti a hody s právem začínají
Než jsem se pustil do napsání tohoto příspěvku, zalistoval jsem v městské fotokronice a zavzpomínal na Michalské hody za posledních 20 let, kdy se jich účastním jako redaktor a kronikář. Musím vám sdělit, že jedny hody lepší než druhé. Vydařily se třeba ty přelomové z roku 2000. Konaly se na rozhraní dvou měsíců, v sobotu 30. září a v neděli 1. října. Patrně nejmladším krojovaným účastníkem hodů v historii byl teprve sedmiměsíční Robin Felbvabel, kterého jsem tehdy vyfotografoval s tatínkem Erikem a maminkou Jitkou. Všichni měli kroje krásně upravené a nažehlené. A z malého prcka Robina je primáš cimbálovky, muzikant, tanečník slováckého verbuňku. V hodovém průvodu šlo 186 šohajů a děvčic, drobotiny i starších hodařů.
Průvod tehdy procházel Velkomoravskou ulicí směrem k bydlišti stárků. Václav Piluša očekával chasu v Huštěnovské ulici a přidal se tak k obdivuhodné rodinné tradici, kdy před lety byli stárky jeho rodiče Jiří a Ludmila Pilušovi a také sestry Helena a Jitka. Část průvodu, která měla namířeno ke stárce Heleně Špačkové, odbočila na křižovatce směrem na Velehradskou ulici. Starosta František Slavík vydal své poslední povolení ke konání Michalských hodů a několik týdnů po této krásné události byl zvolen prvním hejtmanem Zlínského kraje. Ve staroměstských hospůdkách a vinárnách se hojně koštoval burčák. Nejlevnější, za 35 korun litr, ale velmi dobrý, měli ve vinárně Hrozen na Hradišťské ulici, jinde se cena révového moku pohybovala od 50 do 60 korun za litrovou láhev. Hodová zábava se také vydařila, i když se vyskytlo několik horkých hlav, které se potřebovaly trochu vychladit v blízkých exteriérech. Zábava to byla dobrá, ale také patřičně dlouhá. Začala v září a skončila v říjnu. A vzpomenu i další z rekordů. Na nedělním Hodovém odpoledni bylo přítomno 226 krojovaných.
Na závěr jsem vybral i dvě pěkné fotografie Vladimíra Kučery. Jedna nám přibližuje hody z roku 2011 a druhá hody o rok později. Určitě přijďte i na letošní hody s právem!

Milan Kubíček
Starší stárci Alžběta Krejčiříková a Michael Lapčík na hodech v roce 2012. Za nimi mladší stárci zleva: Kristýna Vaculíková a Jan Pluhař, Lucie Tymrová a Pavel Dovrtěl. Foto: Vladimír Kučera

Starší stárci Alžběta Krejčiříková a Michael Lapčík na hodech v roce 2012. Za nimi mladší stárci zleva: Kristýna Vaculíková a Jan Pluhař, Lucie Tymrová a Pavel Dovrtěl. Foto: Vladimír Kučera

Při povolení Michalských hodů před radnicí v roce 2011 bylo velmi veselo. Foto: Vladimír Kučera

Při povolení Michalských hodů před radnicí v roce 2011 bylo velmi veselo. Foto: Vladimír Kučera

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb