Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 5.12.2018Rozsvícení Vánočního stromu + Mikuláš
  • 9.12.2018Vánoční jarmark
  • 16.12.2018Vánoční zpívání
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Čtvrtek 15. listopadu 2018

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Činnosti na stavbě nejnápadnějšího monumentu v našem městě nasvědčují, že předsevzetí o letošním brzkém otevření kostela berou zainteresované strany, to je investor – staroměstská farnost, stavitel – PROMONT Uherské Hradiště i projektant – COOP ARCH Olomouc se slovinským architektem Ivo Goropevšekem, opravdu vážně.
Už v srpnu byla zahájena jednání o konečných úředních schváleních od hasičů, hygieniků, stavebního úřadu ve Starém Městě, i obdobného úřadu na arcibiskupství v Olomouci (i to se u stavby kostela musí). Úřadům byly předloženy projekty skutečného provedení stavby.
V průběhu výstavby byla totiž státem zpřísněna řada stavebních norem, zejména takových, které zvyšují bezpečí osob. To přineslo jak projektantům, tak staviteli i investorovi nemalé komplikace. Jednání na kontrolních dnech byla v takových případech značně náročná. Se zvýšenými požadavky se však aktéři stavby úspěšně vyrovnali. Jde přece o bezpečí lidí v kostele i v případě nějakých krizových situací.
Pozorovatelé z okolí stavby kostela mohli zaznamenat dokončení skleněného obkladu vrcholku věží, obložení obloukové zimní kaple tepelnou izolací z lisované čedičové vaty a její zahlazení stěrkovou vrstvou, bílý nátěr věží až po zem, i montáž podhledu baldachýnové střechy kostela děrovanými hliníkovými panely. Tyto práce se prolínaly se stavebním ruchem kolem kostela, na výstavbě nového náměstí Velké Moravy.
Daleko rozmanitější ruch panuje uvnitř kostelních prostorů. Na dokončení a úspěšné vyzkoušení podlahového vytápění se už na stavbě téměř zapomnělo. Teď člověk vidí lesklou dlažbu v hlavní lodi i v presbytáři, ve které se zrcadlí prosklený plášť kostela. Tam kde byla před nedávnem spleť elektrických kabelů, vidí jednolitou kruhovou stěnu z travertinových desek. Nad hlavou ve výšce bílou kupoli podepřenou dvanácti nakloněnými sloupy.
Děti v místnosti pro matky s dětmi si mohou při bohoslužbě vesele rejdit po podlaze. Pro jejich větší pohodu je v podlaze zdvojené vytápění. Jedno teplovodní, jedno elektrické.
Imobilní „vozíčkáři“ mohou také na kterékoliv místo v kostele. Kostel je řešen bezbariérově.
I na ty, které „přepadne potřeba“, když to nejméně potřebují, je pamatováno. Příslušné sociální zařízení pro ženy, muže i imobilní je na dosah. A v létě, kdy se do kostela opře sluníčko? Celkem pět větracích, dálkově ovládaných otvorů v plášti kostela i v kupoli dokáže účinně vyčistit vzduch.
V poslední době se téměř každý den na stavbě schází skupina obětavých brigádníků, která natírá připravené konstrukce lavic, montuje na ně dřevěná sedadla, opěradla, pultíky na „kostelní knížky“ i klekátka. Do otevření kostela to musí stihnout. Všechny lavice musí být připraveny. Dřevo je jen provizorní, silná překližka. Na to pravé, dubové obložení si ještě počkáme. Dubové fošny na to máme.
Stejně provizorní bude i to nejdůležitější v kostele, liturgický mobiliář. Na svatostánek, oltář, křtitelnici, kropenku, ambon z bronzu a mramoru si ještě počkáme. Prozatím se musíme spokojit s nenáročnějším provedením.
Snad se najde nějaký dárce, jehož jméno bude pak na jím darovaném liturgickém předmětu z bronzu a mramoru zvěčněno. Nebo si na tyto věci časem opět naspoříme.
Pro křesťana ostatně nesmí být nejdůležitější materiál, z jakého je kostelní vybavení zhotoveno. Nákladnější vybavení je sice jedním druhem jeho oběti, přesto nejdůležitější pro něj musí být poučení z evangelia, z „kázání“, které při bohoslužbě vyslechne. Aby se skutečně choval
a činil jako člověk, jako člověk věřící. Aby ve vztahu k jiným dodržoval morální kodex, který je ostatně i kodexem naší civilizace.
Věřím, že uvedené nedostatky nesníží celkové působení této nové stavby ve Starém Městě na dojem návštěvníka, věřícího i nevěřícího. Věřím, že návštěvník ocení více jak dvanáctileté aktivní úsilí farníků, staroměstských občanů a všech ostatních příznivců této význačné stavby.

František Křivák
Kostel Svatého Ducha a dokončená část náměstí Velké Moravy dne 21. srpna 2014. Foto: Milan Kubíček

Kostel Svatého Ducha a dokončená část náměstí Velké Moravy dne 21. srpna 2014. Foto: Milan Kubíček

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb