Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 7.11.2020Svatomartinská slavnost - ZRUŠENO
  • 4.12.2020Setkání spolků
  • 5.12.2020Rozsvícení Vánočního stromu + Mikuláš
  • 6.12.2020Vánoční jarmark
  • 13.12.2020Vánoční zpívání
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Zaplněné náměstí Velké Moravy, příjemně teplé počasí a skvělá atmosféra. Tak vypadal pátek 28. srpna 2020 ve Starém Městě. V podvečer se začalo náměstí pomalu plnit návštěvníky, které přilákal koncert Cimbálové muziky Harafica. Jednalo se o první hudební vystoupení od vyhlášení koronavirové krize v březnu letošního roku nejen CM Harafica, ale i o první společenskou akci na náměstí Velké Moravy. Na koncert se tak těšili nejen samotní hudebníci, ale i návštěvníci, z nichž někteří již údajně začali pociťovat abstinenční příznaky po kulturním dění.
Hodinu a půl dlouhé vystoupení Harafici nenechalo nikoho na pochybách, že tito kluci prostě umí. Důkazem byl i bouřlivý potlesk obecenstva, které si během koncertu zpívalo nebo poklepávalo nohou do rytmu společně s cimbálovkou. Pozvání na pódium od cimbalisty Petra Gablase neodmítl starosta Josef Bazala, který si s muzikou střihnul verbuňk a ukázal, že ač už se verbířských soutěží neúčastní jako soutěžící, stále nepatří do starého železa.
Po vydařeném koncertě již přišla na řadu soutěž verbířů. Z desítky soutěžících vybrala pětičlenná porota šest nejlepších verbířů, kteří se zúčastnili finále soutěže o nejlepšího tanečníka Slováckého verbuňku na festivalu ve Strážnici.
Pro porotu složenou z matadorů a znalců folklorního tance to nebyl jednoduchý úkol. Všichni soutěžící předvedli, že jsou skvělí tanečníci i zpěváci. To samé ale platilo také o dvou verbířích z Uherského Brodu, kteří se ale neúčastnili soutěžní části. Každý z deseti vystupujících byl po celou dobu podporován svým fanklubem. Po jednom vystoupení se dokonce musel chopit smetáku sám starosta, aby uklidil pódium od konfet předešlého soutěžícího a nedošlo ke zranění některého z následujících vystupujících.
Porota nakonec vybrala jako nejlepšího verbíře Matěje Horsáka z Mařatic, druhou příčku obsadil Petr Polách z Kunovic a třetí místo vybojoval Petr Pěcha také z Kunovic. Rovnou do finále festivalu ve Strážnici postupoval vždy jen vítěz, letos ale spojili organizátoři finále rovnou s předkolem a tak se všichni ocenění mohli radovat z přímé účasti v boji o nejvyšší příčku.
Hodnocení od poroty ale nebylo jediným oceněním. Své oblíbence vybírali také diváci a „Súdná stolica“ čtyř žen, které vede již tradičně Marcela Hastíková. Jejich hodnocení bývá zárukou zábavy, protože jen málokdy hodnotí uměleckou stránku soutěžících, narozdíl od jejich „ženského vnímání mužských soutěžících“. Oboje ocenění, tedy anketu diváků i „Súdnej stolice“ vyhrál opět Petr Polách z Kunovic.
Celou soutěží dělala hudební doprovod domácí Cimbálová muzika Bálešáci a celým večerem si svou uvaděčskou prvotinu na soutěži slováckého verbuňku odbyla Lucie Friedlová, kterou občas doplnil i dlouholetý uvaděč celého večera starosta Josef Bazala.
Celý večer pokračoval i po ukončení soutěžní části večera posezením u cimbálu, které trvalo až do pozdních nočních hodin.

Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb