Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 28.8.2020 19.30Regionální kolo soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku
  • 30.8.2020Zábavné odpoledne – škola začíná
  • 6.9.2020Velkomoravský koncert
  • 12.9.2020Slovácké slavnosti vína
  • 26.9.2020Michalské slavnosti – Hody s právem
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Zpěv sekáčů se v neděli 7. června 2020 rozléhal v okolí železniční trati a bývalé drůbežárny ve Starém Městě. Na březích protipovodňové hráze se konal první obnovený ročník staroměstského kosení luk. Už od půl šesté ráno se začínali scházet členové staroměstských folklorních skupin na domluveném místě, aby na pozemcích patřících Povodí Moravy pokosili místy až metrovou trávu. Více než dvě desítky sekáčů oblečených do tradičních pracovních oděvů z dob našich prababiček si přinesly kosy, dívky je následovaly s hráběmi na ramenou. Samozřejmostí byl povinný a povolený doping v podobě vína. A protože jim šla práce od ruky, hlásila během tří hodin pracovní parta pokosení celého vytyčeného úseku. Své zkušenosti a znalosti s technikou kosení mladším členům předávali starší a zkušení bardové, kteří už mají nejedno kosení za sebou. Jedním z nich byl také starosta Josef Bazala, který se pravidelně zúčastňuje kosení luk ve Vážanech. „Bylo vidět, že mladí tanečníci Doliny, byli rádi za rady, které jsme jim my dříve narození předávali. Celá akce mě zahřála u srdce a doufám, že se podařilo založit první kámen budoucí tradice,“ řekl starosta Josef Bazala.
První dva pokusy o nastolení tradice kosení luk byly k vidění ve Starém Městě již před sedmi lety. Tehdy se ale tradici nepodařilo obnovit, proto organizátoři z řad Souboru písní a tanců Dolina doufají, že letošní ročník bude úspěšnější.
Letošní ročník byl oproti minulým úspěšnější minimálně v tom, že se zlomilo pouze jedno kosisko, což je dřevěná část kosy, i když zrovna to, které patřilo starostovi „Před sedmi lety se sice také podařilo zlomit kosisko, ale navíc k tomu to tehdy odnesla ještě jedna duše na kole, které bylo pohozené v trávě a v zápalu práce jej sekáč přehlédl a propíchnul,“ doplnil s úsměvem Josef Bazala.

Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas a Robert Januška

Foto: Aleš Korvas a Robert Januška


Foto: Aleš Korvas a Robert Januška

Foto: Aleš Korvas a Robert Januška

Foto: Aleš Korvas a Robert Januška

Foto: Aleš Korvas a Robert Januška


Foto: Aleš Korvas a Robert Januška

Foto: Aleš Korvas a Robert Januška

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb