Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 23.1.2021Ples města Staré Město - ZRUŠENO
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz
PF 2021


První říjnová sobota byla v Jezuitském sklepě opět věnována vínu, členové Klubu přátel vína tam totiž připravili v pořadí již pátý Staroměstský den vína.
Bohužel od rána, kdy byl sklep otevřen pro účastníky akce Na kole vinohrady při symbolickém podzimním uzavírání cyklostezek, účastníkům akce krajně nepřálo počasí. Přesto desítky cyklo i pěších hostů dorazilo, aby mohli ochutnat vína členů staroměstského spolku vinařů, prohlédnout si Jezuitský sklep a vystoupat na vyhlídku kostelní věže.
V pět hodin se pak sklep začal plnit návštěvníky večerní části Staroměstského dne vína. Členové spolku, jako vždy, pozvali také všechny staroměstské vinaře, kteří přispěli vzorky do přichystaného volného koštu. Letošní rok se podařilo shromáždit 86 výlučně staroměstských vzorků. Sklep se rychle plnil a po úvodní skleničce se již všichni těšili na řízenou degustaci vinařství Dufek ze Svatobořic. Toto vinařství bylo vybráno na základě jeho vynikajících výsledků nejen při staroměstském koštu vín, ale hlavně na velkých světových výstavách.
Příležitost představit své vinařství si nenechal ujít sám pan Josef Dufek se synem, který poutavou formou prezentoval práci, vývoj i budoucí vize vinařství Dufek. Na své si při výkladu přišli jak přítomní vinaři, tak milovníci vína z řad laické veřejnosti. Deset přichystaných degustačních vzorků prezentovalo část současné produkce. a o tom, že byly vína vybrány dobře, svědčil potlesk zaplněného sklepa. Že byla vína vybrána dobře, o tom svědčil potlesk zaplněného sklepa a následný prodej mnoha desítek lahví, které členové spolku zajistili za zvýhodněnou cenu. Pro odborníky v řadách návštěvníků byla v katalogu připravena i kompletní analytika podávaných vín.
Po ukončení řízené degustace se návštěvníci vrátili k degustaci staroměstských vín.
Ke koštování, jako vždy, skvěle hrála cimbálka Jaroslava Čecha, a protože při sklence dobrého vína čas rychle běží, poslední spokojení návštěvníci a tanečníci odcházeli až dlouho po půlnoci. Myšlenku celého dne, zasvěcenému vínu, se tedy podařilo beze zbytku naplnit.

„Jsme velmi rádi, si k nám návštěvníci i popáté cestu našli, a sklep téměř vyprodali, motivuje nás to při přípravě dalšího ročníku, kdy se opět pokusíme vysoko nastavenou laťku překonat. Z vlastního pohledu musím říct, že nálada při akci je velmi pohodová a domácí, v tom nejlepším smyslu slova rok od roku lepší a za to patří všem návštěvníkům náš dík.
Určitě by také nebylo možné akci uspořádat bez výrazné podpory města Staré Město, velice si vážíme a děkujeme všem místním vinařům za poskytnuté vína, jsme rádi, že si akci vzali za svou a pravidelně ji vzorky obesílají. Jménem všech členů našeho vinařského spolku chci také poděkovat našim pomocníkům, brigádníkům a rodinným příslušníkům, kteří nám akci pomáhají uspořádat. Patří se poděkovat i MIC Uherské Hradiště, jako pořadateli akce Na kole vinohrady a neméně velký dík patří vinařství Dufek a panu Josefu Dufkovi osobně.
Milovníky vína bych rád v předstihu pozval 9. května 2020 na jedenáctý Staroměstský košt vína, kdy se budeme snažit navázat na mimořádně úspěšný jubilejní ročník desátý“ uzavírá Dalimil Vrána z pořádajícího Spolku přátel vína.

Klub přátel vína

Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Starosta města Ing. Kamil Psotka

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb