Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

Akce jsou až do odvolání ZRUŠENY

  • 18.4.2020Staroměstský Den Země – Ukliďme ČR
  • 25.4.2020Den Země - Kovosteel
  • 26.4.2020Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
  • 6.5.2020Pasování prvňáčků
  • 9.5.2020Košt vína
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Projednání projektového řešení

Revitalizace ul. Nová čtvrť, část Finská, Staré Město (pdf) - situace upravená dle požadavků občanů, vznesených na jednání dne 24. 2. 2020


Jeden z největších investičních záměrů v historii Zlínského kraje jde prozatím k ledu. Plánovaná výstavba nové budovy Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně byla zamítnuta při pátečním hlasování. Koaliční partneři z hnutí Ano 2011 se při hlasování zdrželi, a celý investiční záměr výstavby tak byl odsunut na neurčito. Opoziční zastupitelé vyčítali hejtmanovi Čunkovi cenu projektu, která se blížila částce 8 miliard korun a jejíž výstavba měla trvat 6 let. Na stůl by se tak nyní měl dostat projekt na rekonstrukci stávajícího areálu nemocnice, který je již v mnoha ohledech v havarijním stavu. Na plány okolo Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně jsme se zeptali starosty Josefa Bazaly, který byl součástí vyjednávacího týmu s koaličními partnery.

Dobrý den pane starosto, krajští zastupitelé výstavbu nemocnice jako investiční projekt kraje zamítli. Co se bude nyní dít dál? Existuje stále možnost, že by se nemocnice stavěla nově, nebo už se začne plánovat rekonstrukce stávajícího areálu?
Osobně mě postup našich koaličních partnerů mrzí. Vždyť kvůli jejich dalším požadavkům, které měli na poslední chvíli, jsme v pondělí přerušili zasedání krajského zastupitelstva, abychom pokračovali mimořádně v pátek. Přestože jsme všechny jejich požadavky splnili, tak nakonec pro navržené usnesení nehlasovali. Samozřejmě to neznamená, že projekt nové nemocnice padá, a že se nyní začne pracovat na modernizaci stávající KNTB. Tento postup je ještě velmi daleko.

Jaké byly hlavní důvody a argumenty pro výstavbu zcela nového areálu v Malenovicích oproti rekonstrukci stávajícího areálu?
Těch důvodů je celá řada. Současný areál KNTB je omezen prostorem, dopravní dostupností, budovy jsou zastaralé, část budov je památkově chráněna. Demolice nebo modernizace jednotlivých budov si vyžádá hluk, prašnost, omezení výkonu zdravotní péče a samozřejmě i komplikace pro pacienty, kteří budou vystavení všem negativům, která stavební činnost provází.

Mnoho obyvatel Uherskohradišťska, ale i Vsetínska a Kroměřížska se obávala a zřejmě ještě stále obává, že v případě nové krajské nemocnice by došlo k centralizaci mnoha oborů do Zlína a okresní nemocnice by některé obory musely zcela zrušit. Jak moc je tato obava relevantní?
V Investičním záměru nové nemocnice je jasně popsána i funkce nemocnice v Kroměříži, Vsetíně a Uherském Hradišti, a to jako nemocnice sekundární (okresní). Ve Zlíně pak jako nemocnice terciální (krajská). Je nadmíru jasné, že tím jak se dožíváme všichni delšího věku, bude přibývat pacientů, kteří budou potřebovat zvýšenou lékařskou péči. Nová nemocnice, má mít méně lůžek než je v stávajícím areálu KNTB. Nemyslím si, že by výstavbou nové nemocnice byly ohroženy nemocnice stávající. Vždyť do nich kraj na jejich modernizaci dává obrovské peníze. Konkrétně do roku 2023 má být Uherskohradišťská nemocnice kompletně zmodernizovaná. Bude jedna z nejmodernějších okresních nemocnic v České republice.

Co byl podle Vás hlavní problém, proč se nakonec koaliční partner zdržel hlasování? Jeden z jeho členů a zároveň člen rady kraje, Jiří Sukop, dokonce hlasoval proti.
Asi se z toho stalo politikum. Jsem předsedou Výboru pro výstavbu nové nemocnice, který se velmi intenzivně zabýval investičním záměrem a probíral všechny detaily. Snažili jsme se objektivně posoudit pro a proti a jednání probíhala bez problémů. Pak se něco pokazilo a začala se do argumentů dostávat politika. Co si máte myslet o požadavku, když chce někdo zpracovat rozpočtový výhled Zlínského kraje do roku 2044. Vždyť je to nesmysl a divím se, že jsme na tu debatu přistoupili.

KDU-ČSL a hnutí ANO tvoří ve Zlínském kraji koalici. Po tom, co jeden koaliční partner potopil tak zásadní záměr druhého koaličního partnera, bude jistě o dost složitější spolu dobře vycházet. Bude současná koalice ještě do příštího roku, kdy mají být nové krajské volby, nadále společně fungovat, nebo se omezíte na „doklepání to spolu“ do voleb?
Nyní jsou prázdniny a spousta klíčových osobností čerpá dovolenou. Přesto si myslím, že jednání probíhat budou a i nadále se bude hledat cesta jak se posunout dál. Do příprav Investičního záměru NBN bylo vloženo obrovské množství práce, energie. Podíleli se na něm pracovníci krajského úřadu, experti, externí pracovníci včetně týmu složeného z lékařů jednotlivých nemocnic (lékařská rada). Osobně si myslím, že se nakonec nová nemocnice bude stavět v Malenovicích. Je to pohodlnější, levnější a rychlejší. Pokud nedojde k rozhodnutí, stane se výstavba nové nemocnice jedním z předvolebních témat. I to nakonec může být pozitivní, aby se obyvatelé Zlínského kraje sami vyjádřili.

Spousta pozemků v místě, kde měla nová nemocnice stát, se již od původních vlastníků vykoupila. Co se s těmito pozemky bude nyní dít? Zůstanou nadále ve vlastnictví kraje pro případ, že by se nová nemocnice nakonec schválila, nebo se budou vlastníkům vracet?
Pokud mám informace, tak v kupních smlouvách je uvedeno, že pokud se nemocnice stavět nebude, tak se pozemky musí vrátit původním majitelům s nějakou sankcí (pokutou) pro kraj.

Aleš Korvas
Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb