Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 28.8.2020 19.30Regionální kolo soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku
  • 30.8.2020Zábavné odpoledne – škola začíná
  • 6.9.2020Velkomoravský koncert
  • 12.9.2020Slovácké slavnosti vína
  • 26.9.2020Michalské slavnosti – Hody s právem
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Ve čtvrtek 24. května 2012 uspořádali pracovníci Národního památkového ústavu Kroměříž v zámeckém parku v Buchlovicích vzdělávací program „Zahrada je hra“ pro děti z mateřských škol ze Starého Města a z Uherského Hradiště. Cílem tohoto programu je přijatelnou formou seznámit nejmenší návštěvníky památkových objektů, zejména jejich historických zahrad a parků, s významem pojmů – zahradní kultura, zahradní umění a naučit děti správně vnímat půvab i umělecké a historické hodnoty, které tyto zahrady a parky představují.
Zahradní kultura – jedno z vrcholných děl evropského či světového intelektuálního a uměleckého vývoje – je v českých zemích stále opomíjeným a přehlíženým tématem. A to i přesto, že naše území disponuje mnoha v celosvětovém měřítku pozoruhodnými zahradami a parky. Téma zahradní kultury prostupuje kontinuálně evropskou mentalitu již několik dlouhých staletí (renesance, baroko, 18. a 19. století). Zkrátka zahradní kultura byla vždy považována za trvalou součást tzv. vysoké kultury. Již několik dlouhých desetiletí se toto téma stává velmi populárním nejen u mnoha zahraničních odborníků, ale především i u mnoha laiků či návštěvníků podobně komponovaných památek. Vysvětlení můžeme hledat řekněme ve „věcných“ souvislostech – přirozené tíhnutí člověka k přírodě, nalézání či vytváření svého přirozeného prostředí. K těmto základním pilířům se v poslední době stále intenzivněji připojují aktuální témata a hrozby – ekologické krize, přetechnizovanost, civilizační jevy atd. Pojmy zahradní kultura či zahradní umění si oprávněně zaslouží rehabilitaci a prezentaci tohoto tématu co nejširší veřejnosti.
Chceme-li působit na veřejnost co nejefektivněji, je nezbytné začít u nejmladší generace. Pokud si určité souvislosti spojené se zahradním uměním či zahradní kulturou osvojí malé dítě, v dospělém věku to bude považovat za přirozené a samozřejmé. Cílem našeho edukačního programu „Zahrada je hra“ je hravou formou přiblížit dětem významné hodnoty, které historické zahrady a parky mají, seznámit děti se základní odbornou péčí o zahrady a vzbudit v dětech zájem o zahrady a dění v nich.
Čtvrteční akce v zámeckém parku v Buchlovicích se zúčastnilo 64 dětí ze tří mateřských škol: Mateřská škola Komenského, Staré Město; Mateřská škola Rastislavova, Staré Město a Mateřská škola Východ, Uherské Hradiště. Děti byly rozděleny do skupinek po 10 – 12 a spolu se svým průvodcem – zahradníkem prošly pěti zastaveními v zahradě. Na každém zastavení plnily jednoduché úkoly, např. rozdělovaly, co patří do okrasné zahrady a co do užitkové zahrady, poznávaly na obrázcích a fotografiích roční období v zahradě a dozvěděly se, co všechno potřebují stromy, keře a kytky k tomu, aby rostly. Na jednom zastavení poznávaly zvuky, které mohou v zahradě slyšet a na posledním zastavení – ve skleníku, si každé dítě zasadilo svou kytičku.
Díky nejen krásnému počasí, ale i skvělým zahradníkům – průvodcům a kastelánce buchlovického zámku, se celá akce vydařila k naprosté spokojenosti dětí, paní učitelek i organizátorů akce. Cílem čtvrtečního programu bylo odzkoušet nový koncept a následně program upravit dle připomínek paní učitelek z mateřských škol a průvodců. Po následném rozpracování se program pro děti z mateřských škol „Zahrada je hra“ stane součástí nabídky edukačních aktivit Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži.

Mgr. Dagmar Šnajdarová
Děti z mateřských škol byly v Buchlovicích velmi spokojené. Program „Zahrada je hra“ zaujal nejen děti, ale i jejich učitelky. Foto: Dagmar Šnajdarová

Děti z mateřských škol byly v Buchlovicích velmi spokojené. Program „Zahrada je hra“ zaujal nejen děti, ale i jejich učitelky. Foto: Dagmar Šnajdarová

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb