Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 5.12.2018Rozsvícení Vánočního stromu + Mikuláš
  • 9.12.2018Vánoční jarmark
  • 16.12.2018Vánoční zpívání
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Čtvrtek 15. listopadu 2018

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Už 8. ročník tradičního Koštu vína se uskutečnil ve Starém Městě. Samotné společenské události, která do prostor Společensko – kulturního centra (SKC) přiláká vždy stovky návštěvníků, předcházela degustace jednotlivých vzorků. Té se ujali zkušení vinaři z okolí Starého Města. Čtrnáct pětičlenných komisí tvořili lidé, kteří víno sami vyrábějí, a nebo přímo degustují na okolních koštech. Nezřídka jsou to lidé, kteří mají k degustování a hodnocení vína složeny potřebné zkoušky. Letos je všechny čekala opět nelehká úloha. Měli vybrat ty nejlepší z 354 bílých, 153 červených a 26 růžových vzorků vín. „Každý spolek, který pořádá košt vína, má systém hodnocení jiný. Nám se osvědčilo, že máme dvacetibodový systém, který hodnotí každý člen komise zvlášť, a o konečném bodovém hodnocení rozhoduje předseda komise,“ uvedl Dalimil Vrána, jeden z organizátorů a předseda staroměstského Spolku přátel vína, a doplnil, že každá komise hodnotí jen určité odrůdy vína.
Vzorky, které získají od jednotlivých komisí více než 19 bodů, jdou do finálního hodnocení, kde šampióny výstavy vybírají garanti koštu a vybraní nejzkušenější degustátoři. Grananty letos byli, stejně jako v předešlých letech, pánové Josef Bičan a Stanislav Dočkal.
Seznámit se s kompletními výsledky degustace a všechna vína mohli ochutnat návštěvníci tradičního Koštu vína v sobotu 13. 5. 2017 od 16 hodin v prostorách SKC ve Starém Městě.
I v letošním ročníku přivítali organizátoři několik set návštěvníků, pro které byla připravena kromě degustace jednotlivých vzorků také Cimbálová muzika Bálešáci a bohaté občerstvení.
„Celkově jsme zaznamenali oproti minulým ročníkům o něco méně lidí, možná je vystrašila bouřka, která se na Staré Město hnala, ale na druhou stranu se výrazně snížila doba čekání na nalití jednotlivých vzorků. To mohlo být ale způsobeno i jejich vhodným rozdělením do obou sálů,“ doplnil Dalimil Vrána.
Domácí vinaři získali na letošním koštu 3 šampiony odrůd a celkem 40 zlatých medailí.
Jednotlivé ceny předal starosta Starého Města Josef Bazala společně se senátorem Ivo Valentou.
Kromě vyhlášení nejlépe hodnocených vzorků byla předána také zvláštní cena, Cena starosty Starého Města za přínos a podporu vinařské kultury a tradic ve Starém Městě. Tu letos získal zakládající člen Klubu přátel vína, pan Jaroslav Pelka.
„Děkujeme všem návštěvníkům, ale také nalévačkám a cimbálce za vytvoření již tradičně perfektní atmosféry staroměstského koštu a se všemi se už těšíme na příští rok. A všechny, kterým bude do příštího roku po koštech smutno, zveme 7. října na III. Staroměstský den vína do Jezuitského sklepa,“ uzavírají členové Klubu přátel vína letošní koštovací sezónu.

Aleš Korvas
Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Více fotografií

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb