Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

Akce jsou až do odvolání ZRUŠENY

  • 30.8.2020Zábavné odpoledne – škola začíná
  • 6.9.2020Velkomoravský koncert
  • 12.9.2020Slovácké slavnosti vína
  • 26.9.2020Michalské slavnosti – Hody s právem
  • 3.10.2020Staroměstský Den vína
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Aktuální informace ke COVID-19
Žádosti, oznámení, formuláře
Provoz úřadu, informace

Určitě jste v tisku zaznamenali informaci o příletu čápů bílých na území České republiky. Jeden z prvních čápů přiletěl 6. března 2012 do Merklína na Plzeňsku, z čápů v našem okolí se mnoho let vyznačuje brzkým příletem čapí rodinka v Záhlinicích na Kroměřížsku, která sídlí na komíně v blízkosti hostince s příznačným názvem U Čápa.
Na jaře vyhlíží přílet čápů i mnoho lidí ze Starého Města, často nám volají nebo píší e-maily do redakce i děti ze základní školy. Čápi hnízdí již mnoho let na komíně v Klukově ulici a v poslední době také máme druhé hnízdo na komíně bývalé kotelny základní školy v Komenského ulici. Dvě hnízda čápů nenajdete v žádné obci v našem okolí.
Za posledních 18 let, kdy sleduji čapí populaci ve Starém Městě, se u nás narodilo přibližně 40 čápů. Bohužel, některé z nich rodiče nestačili vychovat, zvláště v letech s nedostatkem potravy, někteří malí dlouhonozí zobáči v hnízdě zahynuli, například při dlouhotrvajícím dešti.
V loňském roce přiletěl první čáp (samec) na hnízdo v Klukově ulici rekordně brzy 12. března 2011, dne 7. dubna 2011 přiletěl první čáp na komín v Komenského ulici.
V letošním roce jsme dostali první zprávu od našeho pozorovatele pana Oldřicha Jambora z Kopánek. „ Dne 26. března 2012 přiletěl na komín základní školy v Komenského ulici první čáp.“ Jen pět minut po zprávě pana Jambora se nám ozvala Barbora Šichová: „Dnes navečer přiletěli do Starého Města čápi. Posílám fotku jednoho, druhý obhlédal okolí.“
Děkujeme za všechny zprávy, které sdělíte do redakce i v dalších týdnech letošního roku.

Milan Kubíček
Čápi na komíně v Klukově ulici v dubnu 2011. Foto: Dušan Vala

Čápi na komíně v Klukově ulici v dubnu 2011. Foto: Dušan Vala

V pondělí 26. března 2012 v podvečerních hodinách přiletěl první čáp do Starého Města. Usadil se na komíně v Komenského ulici. Vyfotografovala ho Barbora Šichová z Kopánek a pojmenovala ho čáp Emanuel, podle jména muže, který měl toho dne svátek.

V pondělí 26. března 2012 v podvečerních hodinách přiletěl první čáp do Starého Města. Usadil se na komíně v Komenského ulici. Vyfotografovala ho Barbora Šichová z Kopánek a pojmenovala ho čáp Emanuel, podle jména muže, který měl toho dne svátek.

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb