Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Dlouhých deset let uplynulo od posledního oficiálního stavění máje ve Starém Městě. V mezidobí sice stále fungovaly polosoukromé akce, kdy se symbol května stavěl, ale nejednalo se o nic oficiálního. Letos byly na podnět Erika Feldvábela osloveny všechny spolky, které mají ve Starém Městě nějakou spojitost s folklorem, zda se stavění máje zúčastní a výsledek předčil očekávání. Z každého spolku minimálně dva členové přidali ruku k dílu.
Díky pomoci všech folkoristů dnes stojí na náměstí Velké Moravy přibližně patnáct metrů vysoký strom s oloupanou kůrou a barevně ozdobenou korunou. Její výzdobu si vzala na starosti ženská část místního folkloru. Využily na to nejen stuhy, které jim zůstaly po Velikonocích, ale i nově tvořené ozdoby z krepového papíru a větviček. „Protože se jedná o první ročník po dlouhé době, nechtěli jsme moc veliký strom, nevěděli jsme, kolik lidí se stavění zúčastní, takže jsme pojali letošní ročník jako testovací,“ uvedl Erik Feldvábel, který celou organizaci stavění máje řídil.
Dřív, když ještě bývali odvedenci na vojnu, zajišťovaly stavění máje a jeho hlídání právě ročníky mládenců, kteří šli na vojnu. V dnešní době už se hlídání moc neděje. „Z kapacitních důvodů není možné zajistit lidi, kteří by máj hlídali celý měsíc, proto jsme rádi, že nám s ostrahou pomůže městský kamerový systém, který má naši chloubu pod dohledem, “ dodal s úsměvem mnohonásobný vítěz Slováckého verbuňku.
Symbol května, který dnes stojí ve většině obcí Slovácka, bude krášlit staroměstské náměstí u kostela Sv. Ducha až do konce května, kdy dojde k jeho pokácení a odzdobení.
Pro ty, kteří se zúčastní i kácení máje, je v jeho koruně připravena odměna. „Připevnili jsme mezi haluze flašku slivovice, aby na nás čekala nějaká odměna, až máj za měsíc pokácíme,“ dodal Erik Feldvábel.

Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb