Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


Druhou prosincovou sobotu pořádali staroměstští nimrodi z Mysliveckého sdružení Lípa tradiční předvánoční hon. Počasí letos vyšlo jako na objednávku. Mrazivé ráno a vymetená obloha slibovaly nádherný lovecký den, při kterém se lovili kohouti bažantů, zajíci a škodná zvěř. Tohoto, v letošním roce již druhého společného lovu, se mohou zúčastnit i partnerky myslivců a jejich hostů. Právě proto jej myslivci nazvali honem babským.
Dříve než mohlo přibližně čtyřicet účastníků odjet na první ze tří lečí, které v sobotu absolvovali, museli se náhodně vybraní střelci podrobit kontrole Policie ČR, zda nepožili před honem alkohol. Dále prošly kontrolou také zbraně a dokumenty, které musí mít každý myslivec u sebe. „Účast policie se dala očekávat. Přijíždějí každoročně v podstatě na každý hlavní hon. Naštěstí jsou dnes už všichni myslivci natolik rozumní, že za posledních několik let nepamatuji, že by měl některý z účastníků honu pozitivní nález na alkohol,“ řekl předseda staroměstských myslivců Miroslav Horký. Doby, kdy se ještě před honem zašlo do hospody na pivo a něco tvrdšího, jsou už podle něj dávno pryč.
První leč proběhla u sila a areálu bývalého ACHP směrem ke Zlechovu. Tam se také podařilo ulovit drtivou většinu bažantů, ale i perličky a dva zajíce. Ty ale během roku nimrodi neloví a i při společném honu povolují jejich lov jen v omezených lokalitách. „Zajíců polních je v našem revíru málo, i když jsme jich před čtyřmi roky vysadili více než padesát. Bohužel jejich rozmnožování ohrožuje současný trend v zemědělství, hustá automobilová doprava a v neposlední řadě i vysoký stav škodné zvěře. Zejména lišky a divoká prasata likvidují mladé zajíčky enormním tempem,“ posteskl si hospodář Mysliveckého spolku Lípa Pavel Pluhař.
Po třech lečích tak mohli myslivci vyskládat do výřadu padesát pět kohoutů bažanta obecného a dva bažanty královské, dvě perličky a osm zajíců. Každý střelec a vůdce psa si tak odnesli jednoho bažanta domů.
Po oficiálním ukončení honu následovala poslední leč neboli posezení s občerstvením. Starší členové pro své kamarády připravili vynikajícího pečeného divočáka se zelím. Myslivci jsou známí tím, že dodržují staré myslivecké zvyky a tradice. Jedním z nich je tzv. pasování, tj. přijímání nového mysliveckého druha mezi sebe. Tentokrát se této pocty dostalo panu Liboru Škrhákovi ml. Závěrečnou tečkou bylo losování tomboly, která byla již tradičně velmi bohatá. Její součástí byly nejen sobotní úlovky, ale i mnoho kusů dříve ulovené zvěře. Hlavní cenu, přibližně 50 kilogramového divočáka, si odnesl dlouholetý člen Alois Kolář.

Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas


Foto: Aleš Korvas

Foto: Aleš Korvas

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb