Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 26.1.2019 19.30Ples města Staré Město
  • 2.3.2019Košt slivovice
  • 6.3.2019Výtvarná soutěž
  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Pátek 18. ledna 2019

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


V sobotu 5. listopadu se po dlouhých letech jezdci a milovníci koní ze Starého Města a okolí opět dočkali Hubertovy jízdy pořádané přímo ve Starém Městě.
Tuto novou staroměstskou tradici zorganizovaly stáje Michala Slováčka, Františka Juřičky a Josefa Holuba. Ti letos Hubertovu jízdu pojali jako Nultý ročník, aby se zjistilo, zda bude o tento svátek všech milovníků koní zájem. Zájem o tuto tradici se potvrdil.
Slavnostního nástupu, který se konal v 10 hodin před stájí Michala Slováčka, se zúčastnilo 22 velkých koní, jeden pony a jedno spřežení chladnokrevných koní. Při jízdě se k houfu přidali ještě další 4 jezdci, celkem se tedy zúčastnilo 27 koní.
Při zahajovacím proslovu k jezdcům promluvil Master Michal Slováček. Ten jezdcům připomenul pravidla Hubertovy jízdy, zejména co pří jízdě dovoleno mají a co již ne. Liška Martin Řimák všem poděkoval za účast a nechybělo ani pár slov od pana starosty Josefa Bazaly. Proběhlo také stužkování zúčastněných jezdců.
Po slavnostním zahájení se houf koní i s povozem, v čele s liškou a Mastrem vydal přes Jalubí a Traplice do stáje pana Josefa Holuba v Jankovicích, kde si koně odpočinuli a jezdci se posilnili občerstvením připraveným týmem pana Holuba. Pro zpáteční cestu do Starého Města, byla pro pestrost zvolena jiná trasa, vedoucí přes polní cesty nad Jalubím.
Při tomto Nultém ročníku bylo zvoleno klidné tempo, bez překážek a bez závěrečného honu na lišku.
Všichni zúcastnění dokončili Hubertovu jízdu ve zdraví.
Večer proběhl ve staroměstské Pivnici pod hotelem Synot tradiční soud s následnou zábavou. Při soudu byli odsouzeni ti jezdci, kteří porušili pravidla honu. Běžnými prohřešky jsou např. předjetí Mastra či lišky, nedovolené sesednutí z koně či nezvládnutí svého koně.
Přestože byl tento ročník pouze zkušebním, překonal všechna očekávání pořadatelů.
Už nyní organizátoři plánují pokračovat v založené tradici a uspořádat již oficiální 1. ročník Hubertovy jízdy ve Staré Městě, kdy se budou jezdci moci těšit jak na překážky během jízdy, závěrečný hon na lišku tzv. Halali, tak na další tradiční činnosti, které se váží k Hubertově jízdě.

Klára Sukupová

Foto: Viktor Dvořák

Foto: Viktor Dvořák


Foto: Viktor Dvořák

Foto: Viktor Dvořák


Foto: Viktor Dvořák

Foto: Viktor Dvořák


Foto: Viktor Dvořák

Foto: Viktor Dvořák


Foto: Viktor Dvořák

Foto: Viktor Dvořák

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb