Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 1.6.2019Den dětí, Zahrada Moravy
  • 23.6.2019Hurá prázdniny
  • 1.9.2019Velkomoravský koncert
  • 7.9.2019Slovácké slavnosti vína
  • 8.9.2019Zábavné odpoledne – škola začíná
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Zajímavosti


Populace bobrů evropských, kteří jsou zvláště chráněným druhem, se ve Starém Městě rozrostla natolik, že lze hovořit o přemnožení. Škody, které páchají, jsou zatím až na výjimky pouze na stromech, které s radostí kácejí, aby si mohli vybudovat hráze. „Na jednu stranu je velmi potěšující, že se chráněnému druhu živočicha tak daří ve volné přírodě, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že likvidace stromu s půlmetrovým nebo i metrovým průměrem je pro tohoto hlodavce otázkou několika dnů. »


Dominanta Starého Města, kostel svatého Ducha na náměstí Velké Moravy, otevře již v létě turistům svou jižní věž. Na to čekají nejen turisté, ale i místní občané od předloňského oficiálního otevření náměstí a kostela. „Radnice vyčlenila v rozpočtu města částku 1,3 milionu korun. Z těchto prostředků budou dodělána chybějící zábradlí, položeno dláždění schodů a další nezbytnosti nutné k získání potřebného povolení k otevření vyhlídky od stavebního úřadu a dalších institucí,“ uvedl starosta města, Josef Bazala. »


V pátek 10. dubna proběhlo na ZŠ Staré Město okresní kolo soutěže v informatice. Soutěže se zúčastnilo celkem 19 žáků, kteří přijeli z různých částí našeho okresu. Naši školu reprezentovali tři žáci, z 9. ročníku to byli Marek Moštěk a Richard Hájek, dvojici posílil Tomáš Jelínek z 8. D. V první části soutěže si v testu a křížovce vyzkoušeli svoje teoretické znalosti, druhá část už byla praktická. »


Naše škola je opět zapojena do mezinárodního projektu Erasmus+: Comenius – KA2 s názvem Water – formula, life, poesy. Spolupracujeme se středními školami ze Španělska, Portugalska, Francie, Německa, Itálie, Bulharska, Lotyšska a Bulharska. Tato mezinárodní spolupráce je pro žáky velmi obohacující, neboť všechny výstupy stejně jako komunikace na mezinárodních projektových setkáních jsou v anglickém jazyce. »


Poznejte svět vědy a techniky zábavným způsobem.
Výstava v sobě kombinuje hru, zábavu i poučení a zahrnuje několik desítek interaktivních exemplářů, které jsou přímo určené k vyzkoušení, vyřešení nebo soutěžení.
U nás platí heslo DOTÝKAT SE EXPONÁTŮ PŘIKÁZÁNO, protože co si vyzkoušíte, tomu porozumíte. Věda je zkrátka zábava!
Základním principem „Her a klamů“ je interaktivnost a zapojení co největšího množství smyslů. Návštěvníci všech věkových kategorií poznají prostřednictvím her a experimentů běžné jevy, které se dějí kolem nás. »


Naše KOVOZOO zabodovala v soutěži CzechTourism, kdy na webové stránce www.destinacze2014.cz široká veřejnost hlasovala v celkem pěti kategoriích o nejoblíbenější turistický cíl v ČR. »


Chystáte příští rok svatbu? A stále ještě nemáte jasno ohledně šatů, účesu, prstýnků, květin, fotografií, dortu a mnoha jiných věcí, bez kterých se tradiční svatba neobejde?
Máte-li čas a chuť, přijďte se podívat 16. listopadu od 11 – do 17 hodin do areálu firmy REC Group s. r. o. ve Starém Městě (Kovosteel). Proběhne zde již 3. ročník svatebního a společenského veletrhu Slovácká svatební show. »


Také máte doma dospívajícího psa, který se rád rve s ostatními a nic na něj neplatí? Jak si soužití s takovým ničemou zlepšit?
Musíme si uvědomit, že chyba není v psovi. Pes nám nedělá žádné naschvály, nechce nás naštvat, jen využívá každé situace ve svůj prospěch. Honit se za jiným psem a pak se porvat, skákat na lidi, až mávají rukama a křičí, pronásledovat cyklistu, řvát za plotem, nebo pádit po stopě v lese, to jsou pro psa úžasné adrenalinové zážitky, odměna, kterou si rád dopřeje. Jsou zábavné a pes si při nich hezky vybije přemíru energie. Co místo nich nabízí páníček? Pomalou procházku každý den stejnou, zákazy a napomínání. Fuj, nesmíš, místo, k noze, komu by se to líbilo? Omezovací a nepochopitelné povely, cukání za obojek, táhnutí na vodítku, občas i něco drsnějšího. Je snad jasné, čemu dá pes přednost a čemu se raději vyhne. »

Ve čtvrtek 18. září se uskutečnil oblíbený zájezd důchodců, který zorganizovaly pracovnice Městského úřadu ve Starém Městě paní Jana Nosková a Hana Štěrbová. Zájezd byl určen pro seniory z našeho města, kteří již dovršili věk 70 let.
Cílem letošního zájezdu byl zámek ve Slavkově, který patří k největším barokním zámkům na Moravě a je častým cílem mnoha návštěvníků. Zámek představuje dominantu Slavkova, v minulosti zde sídlil významný rod pánů z Kounic a v blízkosti se v roce 1805 odehrála bitva tří císařů. Do dějin se zapsala jako bitva u Slavkova, ve které triumfovala vojska francouzského císaře Napoleona. Účastníci zájezdu obdivovali krásné interiéry zámku, který byl v roce 2008 vyhlášen národní kulturní památkou. »

V minulém vydání našich novin jsme zveřejnili blahopřání všem staroměstským Mariím. Žije jich u nás 275 a Marie je stále nejčastější jméno v našem městě ze všech ženských i mužských jmen. Příspěvek vzbudil velký ohlas a děkuji za projevená poděkování za blahopřání, které jste mi předali osobně, telefonem či e – mailem. »

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb