Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

  • 29.3.2019Noc s Andersenem
  • 7.4.2019Jarní předvelikonoční jarmark
  • 13.4.2019Den Země – Ukliďme ČR
  • 27.4.2019Den Země - Kovosteel
  • 28.4.2019Otevírání plavební sezóny Baťův kanál
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Příroda v okolí


Vláda paní zimy zdá se v březnu předána, budiž slunečno. Asi takto bych zahájil povídání o velmi příjemném a normálním příchodu jara, na jaké byli zvyklí naši otcové a jakému jsme si postupně odvykli my, příslušníci střední generace a které stále míň zná současná mladá generace. V posledních letech přichází po zimě většinou rovnou léto. »


Když jsem si prohlížel první fotky kudlanky nábožné (Mantis religiosa), pořízené mezi muškáty na balkonu našeho úřadu, ihned jsem pochopil, kde se inspiroval autor “Vetřelce“ při ztvárnění jeho respekt nahánějícího vzhledu. V blízkosti tohoto predátora si žádný drobný živočich není jistý životem. Kudlanka je druhem obývajícím hlavně suché a teplé stepní či lesostepní lokality. V České republice je kudlanka nábožná jediným zástupcem řádu kudlanek (Mantodea). »


Vinohrady, zdá se nepomrzly, ptáci z teplých krajin dorazili, panování zimy budiž ukončeno. Konečně! Netrpělivé čekání na příchod jara a lepších časů přineslo svoje ovoce. Zatím vše vypadá, že jaro bude, jak má být. Příjemné, osvěžující, pozvolné, plné pestrých barev a libozvučných tónů, deroucích se z hrdel mnohých opeřenců již časně zrána. »


Vyprávět někomu na přelomu osmdesátých a devadesátých let příběh, že jsme na Baťáku nebo na řece Moravě u Starého Města viděli bobra, tak by se nám nejspíše vysmál. Ale časy se mění. Vše kolem nás se mění. Něco k lepšímu, něco k horšímu, jak se to vezme a záleží taky samozřejmě na “gustu“ toho kterého člověka. Bobr evropský (Castor fiber) je největším evropským hlodavcem vážícím běžně okolo 25 kg. Před pár lety byl ale v Německu uloven exemplář, vážící 46 kg. Srst bobra má černou nebo hnědou barvu a patří k vůbec nejhustším v živočišné říši. »


Aluvium řeky Moravy bylo z ornitologického pohledu od nepaměti velmi významným územím. Nejinak tomu je i v případě Staroměstských luk. Dávno pryč jsou časy, kdy řeka Morava v dobách jarního tání intenzivně dotovala toto území vodou a kdy s sebou přinášela nejenom živiny nutné pro růst lučních společenstev, ale také vytvářela velmi specifický životní prostor pro rozmanité druhy ptáků. Řeka mandrovala, vytvářela slepá ramena, mělčiny, zátočiny, ostrůvky, nivní louky a samozřejmě bohaté lužní lesy. »


Počínaní směřující k podpoře existence živočišných a rostlinných druhů bylo v naší společnosti až donedávna vnímáno jako nadstavba lidského bytí nebo spíše jako zbytečnost. Poměry se ale začínají měnit a lidé pomalu zjišťují, že peníze nejsou všechno. Dá se říci, že Ti vnímavější si pomalu začínají uvědomovat, že “penězi přírodu nenahradíš“ a že růst kvality lidského existence není nekonečný. Na tom, že snahy směřující k udržení biodiverzity jsou měřítkem kvality morálky lidské společnosti se asi shodneme. »

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb