Novinky

Projekty z IROP

Kalendář akcí

Akce jsou až do odvolání ZRUŠENY

  • 30.8.2020Zábavné odpoledne – škola začíná
  • 6.9.2020Velkomoravský koncert
  • 12.9.2020Slovácké slavnosti vína
  • 26.9.2020Michalské slavnosti – Hody s právem
  • 3.10.2020Staroměstský Den vína
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Rubriky

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie

Aktuální informace ke COVID-19
Žádosti, oznámení, formuláře
Provoz úřadu, informace

Author Archives: admin


Sportovní hřiště na ulici Michalská určitě v době koronaviru svůj účel až nadmíru splnilo. V době, kdy děti byly de facto delší dobu uzavřeny doma a následně se postupně povolovala volnost, se hřiště plně osvědčilo. Někdy byl velký problém udržet děti od sebe, zabezpečovat, aby měly roušky a byl dodržen stanovený počet osob na hřišti. »


Druhý červnový víkend byl pro většinu republiky ve znamení hrozících silných bouřek a přívalových dešťů. Varování meteorologů se nakonec bohužel vyplnilo a některá místa napříč Českou republikou zasáhly silné bouřky, které způsobily lokální vylití vodních toků. »

V sobotu 11. července 2020 proběhne odložená akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. I letos přichystají staroměstští vinaři degustační zastávku v Jezuitském sklepě s možností výstupu na vyhlídkovou věž kostela.
Svá vína tam budou prezentovat členové Klubu přátel vína Staré Město Luděk Vávra a Dalimil Vrána. »


Ve Zlíně – Malenovicích vznikne nová krajská nemocnice. Investiční záměr za osm miliard korun odsouhlasili v pondělí 4. května 2020 i napodruhé krajští zastupitelé. Potvrdili tak své prosincové hlasování, na němž dali nové nemocnici zelenou poprvé. Vybudována by měla být již v roce 2025.
První hlasování v prosinci ale narazilo na silnou kritiku nejen opozičních zastupitelů, ale také Ministerstva vnitra ČR. To kritizovalo zařazení bodu o nemocnici i samotné hlasování. Aby se Zlínský kraj vyhnul dlouholetému soudnímu sporu, rozhodl se hlasování opakovat. I druhý pokus těsnou nadpoloviční většinou prošel, a po několika hodinách jednání a vystupování zastupitelů i občanů tak bylo potvrzeno, že nová nemocnice má v Malenovicích vzniknout. »


Požární sirény svolání hasičů a následné výbuchy. Tak vypadala noc z neděle na pondělí 18. května 2020. Ve 2:08 hodin obdrželi staroměstští hasiči signál oznamující požár v průmyslovém objektu bývalého Zemědělského družstva Dolina na Huštěnovské ulici. Hustý černý dým zahalil také Velehradskou ulici.
Po příjezdu na místo už byli přítomni profesionální hasiči z Uherského Hradiště, kteří již začali s hašením čtyř zaparkovaných kamionů. Do likvidace požáru byly přivolány také jednotky dobrovolných hasičů ze Starého Města, Babic a Kunovic celkem se šesti cisternami. Požár byl ale takového rozsahu, že si velitel vyžádal ještě další dvě jednotky dobrovolných hasičů z Buchlovic a Jalubí. »


Sociální sítě jsou zásobeny v dnešní době především stížnostmi obyvatel na jednotlivé projekty, které se na území Starého Města konají. Výjimkou není any obnova ekosystému slepých ramen řeky Moravy, pro které jsou zaužívány názvy Čerťák I., Čerťák II., Zasypané, Vytrávené, Přední a Zadní Morávka. Projekt, který byl zahájen na začátku listopadu 2018 a jehož realizace má trvat až do konce roku 2023, byl připravován již mnoho let a mnohokrát odložen. Původně jej mělo realizovat přímo město Staré Město. „Revitalizace odstavených ramen řeky Moravy byla městem Staré Město připravována více než čtrnáct let. Osobně si myslím, že se jedná o velmi dobrý záměr, který dokáže zadržet vodu v krajině a postupně oživit umírající lokalitu. Ta bude sloužit širokému okolí a především občanům Starého Města,“ sdělil starosta Josef Bazala »

Spolková činnost je pro představitele Starého Města důležitou součástí městského života. Ve více než padesáti různých spolcích, které ve Starém Městě působí je aktivních několik tisíc spoluobčanů. Město Staré město proto dvakrát ročně poskytuje dotace pro jednotlivé spolky, aby jim pomohlo s financováním jak jejich činnosti, tak pořádáním akcí s účastí veřejnosti. Ať už se jedná o košty, vystoupení na městem pořádaných akcích nebo sportovních dnech. Jarní část dotace je určena právě na náklady související s organizací akcí pro veřejnost. »


Stavba nové dálnice D55 kolem Starého Města jde zatím podle plánu a bez náznaku nějakého zdržování. Již na konci uplynulého roku bylo místo plánované dálnice prozkoumáno pyrotechniky v rámci pyrotechnického průzkumu. Z druhé světové války byla železnice i průmyslové areály hojně bombardovány. Existovalo proto riziko, že by pod zeminou mohly být pozůstatky nevybuchlé munice. To se naštěstí ve zkoumaných úsecích nepotvrdilo a silničáři proto mohli přistoupit k odstraňování ornice v místech stavby. Veškerá ornice bude rozprostřena na okolní pole, neboť se jedná o cennou surovinu. »

Ve Starém Městě platí od října 2018 obecně závazná vyhláška, která stanovuje zákaz hlučných činností v neděli a státem uznané svátky mezi 6 – 14 hodinou. V tyto dny a v těchto časech je na území města zakázáno používání přístrojů, které by svým hlukem mohly narušovat občanské soužití. Jedná se především o sekačky na trávu, křovinořezy, cirkulárky a podobné stroje. »


Podle plánu pokračuje ve Starém Městě stavba Cyrilometodějského centra vedle Velkomoravského památníku. Nová budova Slováckého muzea za dvě stě milionů korun, kterou financuje Zlínský kraj, bude stát v těsném sousedství Kostela Sv. Ducha a Velkomoravského náměstí a bude spojena spojovacím krčkem s Památníkem Velké Moravy. »

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Informační kanál Hlášenírozhlasu.cz

Vizualizace náměstí Velké Moravy

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamery hnízdiště čápů

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Objevte Východní Moravu

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb