Novinky

Rubriky

Kalendář akcí

  • 11.9.2016Velkomoravský koncert
  • 1.10.2016Michalské slavnosti – hody s právem
  • 3.10.2016Týden knihoven
  • 3.12.2016Rozsvícení Vánočního stromu + Mikuláš
  • 4.12.2016Vánoční jarmark
AEC v1.0.4

Fotogalerie

Projekty z ROP Střední Morava

Digitální povodňový plán

Sobota 27. srpna 2016

imenicka.cz

Kam ve Starém Městě na oběd?

imenicka.cz

Fotogalerie


V pořadí již třetí ročník Procházky středověkem přivítalo staroměstské náměstí Velké Moravy v sobotu 20. srpna 2016. Odpoledne plné historie, kdy členové spolku Morrigan představují návštěvníkům život, zbraně a řemesla v období 9. – 15. století, přivítali letos několik stovek návštěvníků. Ti si mohli osahat a vyzkoušet nejen zbraně, ale také práci kováře, pletení proutěných košíků a výrobu keramických nádob. »


Co má společného Jiří Pavlica a Hradišťan, řád milosrdných bratří a celorepublikový smíšený sbor Bohemiachor? Na srpen a říjen letošního roku společně připravili koncerty s tématikou milosrdenství, péče o nemocné a stavění mostů mezi hodnotami světskými a duchovními v kontextu historických a kulturních tradic. Inspirací pro tento projekt se staly myšlenky zakladatele řádu milosrdných bratří sv. Jana z Boha. »


Přibližně třikrát ročně vyjíždí městská rada na obhlídku průběhu investičních akcí města na kolech. Ne jinak tomu bylo i letos v červenci. Po zasedání Rady města, které proběhlo v prostorách radnice, se její členové vydali na bicyklech osobně podívat na stavbu hřbitovní zdi, finišující práce na Domě s pečovatelskou službou pro seniory, demoliční práce bývalé jídelny, na jejímž místě vyroste zbrusu nová ZUŠ. »

Nový rybník by mohl vyrůst ve Starém Městě v lokalitě „Olší“. Radnice a zdejší rybáři mají v plánu jej postavit vedle již stávajícího rybníka, který se nachází pod cyklostezkou směřující na Velehrad a využívá se jako chovný rybník. To, jestli ale rybník nakonec opravdu stát bude, závisí nejen prodeji pozemku, který nyní patří Povodí Moravy. „Zatím je vše ve fázi jednání, ale věřím, že se nám nakonec se všemi zúčastněnými stranami podaří dohodnout,“ uvedl předseda staroměstských rybářů Jiří Horsák. »


Demolice bývalé kuchyně a jídelny, která sousedí s Mateřskou školou Rastislavova, a místo níž má vyrůst nová budova základní umělecké školy, pokračuje přesně podle plánu. V součastné době je již z bývalého, nevzhledného objektu pouze kostra obvodových zdí. I ty ale zanedlouho vezmou za své, neboť práce demoliční firmy pokračují tak, jak byly naplánovány a prozatím k žádnému zdržení nedošlo a ani se neočekává, že by k němu mělo dojít. »


Lepších výnosů z obdělávaného hektaru než v minulých letech se dočkali zemědělci ze Školního hospodářství, které patří městu Staré Město. Společnost, jež pěstuje zemědělské plodiny na pronajatých necelých 300 hektarech, letos zahájila žně osmnáctého července, čili o 6 dní později než vloni. Celkový výnos z obdělávaného hektaru je pro zemědělce vyšší něž minulý rok. Například u pšenice se podařilo sklidit přes 7 tun z hektaru, to je o více než 17 procent oproti loňsku. Ještě markantnější je nárůst výnosu řepky olejky, kterou pěstují staroměstští zemědělci na 76 hektarech. »


Objev, který se nepodaří každý měsíc. To se podařilo týmu archeologů brněnského Moravského zemského muzea pod vedením Lucie Valášková a docenta Luďka Galušky, při záchranném archeologickém výzkumu v lokalitě Louky ve Starém Městě. Artefakt starý téměř sedm tisíc let nalezli archeologové při průzkumu v místech, kde již zanedlouho bude stavební firma budovat obslužnou komunikaci pro nově vznikající průmyslový areál. „Dříve než se stavební práce rozjedou naplno, je potřeba ze zákona provést archeologický průzkum, abychom zachránili případné nálezy. Jen pár metrů odsud se totiž podařilo před osmi lety, kdy se budovala hráz protipovodňové ochrany města, nalézt také velmi historicky cenné nálezy. Existovala zde jistá šance na nalezení dalších důkazů o osídlení,“ řekl docent Luděk Galuška, který je archeologickým odborníkem období Velké Moravy. »


Dne 2. a 3. červece 2016 proběhl 4. ročník turnaje silných luků. Akce tradičně probíhala v okolí přírodních jezer ve Starém Městě. Toto setkání střelců navazuje na předcházející turnaj pořádaný v Brně a letos budou mít lučištníci možnost poměřit své dovednosti ještě dvakrát. Na dodržování pravidel dohlíželi zástupci Czech and Slovakia Warbow Society (CSWBS), kteří současně měří a předávají výsledky nejdelších dostřelů našim kolegům v Anglii. »

Koncert žáků a absolventů hudebního odboru staroměstské ZUŠ se uskutečnil v červnu v hlavím sále Společenského a kulturního centra ve Starém Městě. Téměř dvacítka studentů představila několika desítkám návštěvníků během dvouhodinového vystoupení, co se v hodinách naučili. »


Ve středu 29. června 2016 se stal divadelní sál Společensko-kulturního centra ve Starém Městě dějištěm každoročního rozloučení žáků devátých tříd zdejší základní školy. Kromě žáků opouštějících základní školu a jejich třídních učitelů se přišlo rozloučit také vedení školy, zástupci městského úřadu, starostové obcí, jejichž děti navštěvují staroměstskou školu, rodiče a kamarádi. »

Starosta města Josef Bazala

Vážení návštěvníci,
vítám Vás na oficiálních webových stránkách úspěšně se rozvíjejícího města Staré Město, které je mimo jiné významné svou velkomoravskou historií. Věřím, že zde naleznete zajímavosti nejen o bohaté historii a současnosti města, ale i řadu důležitých praktických informací pro běžné potřeby občanů, včetně pozvánek na zajímavé kulturní, společenské, sportovní a folklorní události.

Video o Starém Městě

Virtuální prohlídka města

Webkamera

Webkamera ve Starém Městě

Užitečné odkazy

Region Slovácko

Mikroregion Staroměstsko

KOVOZOO CzechPoint

EPUSA

Na úřad přes internet

Evropská databanka

Evidence tržeb